Kronik böbrek yetmezliğinde prognoz ve prognoza etkili faktörler
Prognosis and factors effecting in chronik renal failure
- Tez No: 193071
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. SÜHEYLA GÜVEN APAYDIN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Nefroloji, Nephrology
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZETAMAÇ: Nefroloji polikliniğinde takip edilen kronik böbrekyetmezliği tanısı konmuş hastalarda son dönem böbrek yetmezliğinegidişi kolaylaştıran etmenleri belirlemek ve komplikasyonlarınhastalığın gidişine katkısını ortaya koymak amaçlanmıştır. .1994-2004 yılları arasındaYÖNTEM VE HASTALAR:nefroloji polikliniğinden en az 1 yıl takip edilmiş 15 yaşın üstündeilerleyici böbrek hastalığı olan ve NKF sınıflamasına göre böbrekfonksiyonları evre 2-5 arasında olan hastalar çalışmaya alındı.Çalışmaya 128 i erkek, 100 ü kadın, yaşBULGULAR:ortalaması 47,8 olan 238 hasta alındı. Hastaların %24,6 sıglomerulonefrite, %16,6 sı hipertansiyona, %15,8 i DM bağlı KBYolmuştu.En çok hasta Evre 3 idi ve kadın hastalar daha ileri evredebaşvurmuşlardı. Hastaların %63,7 sinde hipertansiyon mevcuttu veevre ilerledikçe hipertansiyonlu hasta oranının arttığı görüldü. En sıktekli antihipertansif kullandığı görüldü(%52) ve sık kullanılanantihipertansifler KKB (%35,1), ACEİ (%28,9,) ARB (%7,5) idi.Evre ilerledikçe anemi sıklığının arttığı ve EPO kullanımının sıkolmadığı görüldü.Kadın ve erkek hastalar karşılaştırıldığındakreatinin klirensi ve hct düzeyleri kadın hastalarda daha düşüktü.Böbrek fonksiyonları bozulmasına rağmen albümin düzeyinindeğişmediği, intakt PTH artışının anlamlı olmadığı görüldü. İlk beşyıl için yıllık ortalama kreatinin kierens kaybı 2,06 ml/dk idi. ve ençok kreatinin klirensi kaybı 4. yılda görüldü. Hastaların 64 ü(%28)halen KBY tanısı ile takip edilirken 129 unda (%56,5) SDBY gelişti.SONUÇ: Çalışmamızda kadın cinsiyet, ileri evrede başvurmak,glomerül hastalıkları ve proteinüri prognoz belirtileri olarakgörüldü. Hipertansiyon ve aneminin prognoz üzerine etkisi istatikselolarak tespit edilmedi.
Özet (Çeviri)
SUMMARYOBJECTIVE: To determine the factors which facilitate progressionof chronic renal disease to end stage renal disease and to reveal thecontribution of complications on disease progression in patients withchronic renal failure (CRF) who are being followed up at nephrologyoutpatient clinic.PATIENTS AND METHODS: Patients, who have been followed upat nephrology outpatient clinic at least one year between 1994-2000because of progressive renal disease, were over fifteen years of age,and had renal functions at stages between 2-5 according to NKF?sclassification were included in the study.RESULTS: 238 patients (male/ female ratio was 128/100 and themean age was 47.8) who have being followed up at outpatient clinic,were included in the study. Primary diseases causing CRF were asglomerulopathies (24.6%), hypertension (16.6%), and diabetesmellitus (15.8%). While 63.7% of patients had hypertension atpresentation, these ratio increased by the progression of disease. Themost commonly used antihypertensive treatment modality was singledrug regimen (52%). Antihypertensives which are commonly usedwere CCB (35.1%), ACEIs? (28.9%), and ARBs? (7.5%). It wasobserved that, by the progression of stage, frequency of anemiaincreased. But the use of EPO was not common. When compared themale to female patients who had similar creatinine levels, creatinineclearence ratio and hematocrit levels were found lower in femalepatients. By the progression of CRF, albumin levels did not show anydifference and increment in the levels of intact PTH was notsignificant despite of the renal deterioration. Annual average loss ofcreatinine clearance ratio was 2.06mL/min for the first five years.The peak loss of creatinine clearance ratio was observed in the fourthyear. While 64 (28%) patients are still being followed up with thediagnosis of CRF, 129 (56.5%) have end stage renal disease (ESRD).CONCLUSION: We observed that, advance stage of CRF, presenceof proteinuria, preceding glomerulopathies, and female gender werepoor prognostic factors for progression of CFD to ESRD. However,anemia and hypertension had no affect on the progression of CFD.