Sağlık çalışanları ve öğrencilerin kan ve vücut sıvıları ile bulaşan hastalıklar ve infeksiyon kontrol önlemleri hakkındaki bilgi düzeyi ve davranışlarının değerlendirilmesi
The evaluation of behavioral patterns and the knowledge level of healthcare workers and students on infections transmitted by blood and body fluids and infection control measures
  1. Tez No: 193079
  2. Yazar: YAVUZ ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ AKDUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çelik Y. Sağlık çalışanları ve öğrencilerin kan ve vücut sıvıları ile bulaşanhastalıklar ve infeksiyon kontrol önlemleri hakkındaki bilgi düzeyi vedavranışlarının değerlendirilmesi. Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ)Tıp Fakültesi nfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim DalıUzmanlık tezi. Zonguldak 2006Bu çalışmada, ZKÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi çalışanları, sağlıkyüksekokulu ve tıp fakültesi öğrencilerinin kan ve vücut sıvıları ile bulaşanhastalıklar, risk faktörleri, geçiş yolları ve korunma yolları hakkındaki bilgi düzeyiile ilgili davranışlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma kesitseldir.Araştırma verileri, kişisel anket formu ve bilgi düzeyi soru formu aracılığı ile yazılıbildirim şeklinde toplandı. Çalışma grubundaki kişilerin yaş ortalaması 25.5±5.4'dü.%62.2 kadın, %37.8'i erkekti. Tüm bilgi düzeyi puan ortalamalarının yaşla ve eğitimdüzeyi ile birlikte anlamlı olarak arttığı saptandı (p=0.001).
Özet (Çeviri)
Çelik Y. The evaluation of behavioral patterns and the knowledge level ofhealthcare workers and students on infections transmitted by blood and bodyfluids and infection control measures. Z. K. U. School of Medicine, Thesis inInfectious Diseases and Clinical Microbiology, Zonguldak, 2006.Behavioral patterns and knowledge level of Zonguldak Karaelmas UniversityHospital Healthcare Workers, medical school students and nursing college studentson infections transmitted by blood and body fluids and infection control measureswere evaluated. The research is cross-sectional. Data were collected as writtendeclarations by personal questionnaires and question forms evaluating knowledgelevel. The average age in the study group was 25.5±5.4. 62.2 % of the group werewomen, 37.8% of it were men. Knowledge level increased by age and the educationlevel (p=0.001).