Kronik hemodiyaliz olgularında sıkı volüm kontrolünün bilişsel fonksiyonlar, oksidatif stres ve inflamasyon belirteçlerine olan etkileri
The effects of strict volume control on cognitive functions, markers of oxidative stress and inflammation in chronic hemodialysis patients
- Tez No: 193110
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYHAN DOĞUKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş ve Amaç: Kronik böbrek yetmezliği genellikle hemodiyaliz tedavisigerektiren bir hastalıktır. Hemodiyaliz hastalarında en önemli ölüm nedenikardiyovasküler hastalıklardır. Kronik böbrek yetmezlikli hastalardahipertansiyon ve hipervolemi sonucu gelişen sol ventrikül hipertofisi mortaliteninönemli nedenleri arasındadır. Hemodiyaliz hastalarında hipertansiyonun başlıcanedeni olan hipervolemi sıkça karşılaşılan bir durum olup, tam bir normovolemisağlanmadan antihipertansif ilaçlarla tedavi edilmeye çalışıldığından bu hastalardasol ventrikül hipertofisi gelişimi kaçınılmazdır. Bu çalışmanın amacı, sıkı volümkontrolü uygulanan hemodiyaliz hastalarında bu tedavi şeklinin bilişselfonksiyonlar, oksidatif stres ve inflamasyon belirteçlerini nasıl etkilediğiniincelemektir.Gereç ve Yöntem: Çalışma grupları, hemodiyalize giren ve sıkı volümkontrolü uygulanan hasta grubu (n=22), hemodiyalize giren ve antihipertansiftedavi ile normotansif olan hasta grubu (n=24) ve sağlıklı gönüllülerdenoluşturulan kontrol grubu (n=20) olmak üzere 3 gruptan oluşturuldu. Altı aylıktakip sonunda grupların tansiyonları kabul edilebilir düzeylere geldiğinde çalışmabaşlatıldı. Hasta gruplarının ekokardiyografileri ve bilişsel fonksiyonlarındeğerlendirilmesinde kullanılan P300 kayıtlamaları, kısa interdiyalitik gündeyapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Chronic renal failure is usually needed to hemodialysistreatment. Cardiovascular disease is the major cause of death in dialysis patients.Left ventricular hypertrophy, which developes as a result of hypertension andhypervolemia, one of the cause of mortality in patient with chronic renal failure.Hypervolemic hypertension is common in hemodialysis patients and leftventricular hypertrophy ussually develops if it is treated by antihypertensive drugswithout establishing normovolemia. In this study, our aim was to evaluate theeffect of strict volume control on cognitive functions, oxidative stress andinflammation markers in hemodialysis patients.Material and Method: The study was composed of groups; strict volumecontrol with normotensive hemodialysis patients (n= 22), antihypertensive drugswith normotensive hemodialysis patients (n= 24) and healthy control (n= 20). Thestudy was started when blood pressures were reached acceptable range at the endof six month follow up period.