Romatoid artritli olgulara eşlik eden psikiyatrik, kalp ve tiroid fonksiyon bozukluklarının değerlendirilmesi
The evaluation of psyciatric, cardiac and thyroid disorders associated in patients with rheumatoid arthritis
- Tez No: 193111
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET IŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş: Romatoid Artrit (RA) kronik, inflamatuvar, sistemik otoimmün birhastalıktır. Nöropsikiyatrik, kalp ve tiroid bezi tutulumu RA'li olgulardagörülebilen eklem dışı bulgulardır.RA'e sıklıkla psikiyatrik bozukluklar ve kardiyovasküler hastalıklar(KVH) eşlik etmekte, bu durum morbidite ve mortaliteyi artırmaktadır. Tiroidfonksiyon bozukluğu (TFB) ve Otoimmün Tiroid Hastalığı (OTH), RA'liolgularda sık görülen bir durumdur.Bu çalışmanın amacı; RA'li olgularda; sol ventrikül diyastolikfonksiyonları, tiroid fonksiyonları ve psikiyatrik bozuklukların sıklığınıaraştırmaktır.Yöntem: Çalışmaya ardışık 82 RA'li olgu ile kontrol grubu olarak yaş vecinsiyetleri uyumlu 41 sağlıklı gönüllü alındı. Hasta ve kontrol grubundaki tümolguların psikiyatrik bakıları DSM-IV kriterlerine göre yapıldı. Psikiyatrikbozukluk saptananlara Hamilton Anksiyete ya da Hamilton Depresyon Skalalarıuygulandı.Tüm olgulara tiroid fonksiyon testleri ve tiroid otoantikorlar istendi. Tümolgular hipotiroidi, hipertiroidi ve ötoroid olarak sınıflandırıldı.Kalp fonksiyonlarını bozabilecek eşlik eden sistemik hastalığı olan,kardiyak patoloji düşündürecek öykü ve fizik bakısı olan RA'li olgular, RA hastagrubundan çıkarıldı. Kalan RA'li hasta grubu ve sağlıklı kontrol grubundaki tümolguların Doppler-Ekokardiyografi'leri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Rheumatoid arthritis is a chronic systemic inflammatorydisease. Neuropsyciatric, cardiac and thyroidal involvement can be seen in RA asextraarticular signs.Psyciatric disorder and Cardiovasculer diseases (CVD) are commonly seen inRA and this situation increase the mortality and morbidity. Thyroidal dycfunction(TD) and autoimmüne thyroidal disease (ATD) are also seen in patients with RA.The aim of this study is to investigate left ventricular diyastolic functions,thyroidal functions and the frequency of psyciatric disorders in patients with RA.Methods: The study included 82 RA cases and 41 age- and sex-matchedhealthy volunteers as the control group. Psychiatric examinations of all cases of thepatient and control groups were performed according to DSM-IV criteria. HamiltonAnxiety Scale or Hamilton Depression Scale was applied to those who were foundto have psychiatric disorders.Thyroid hormones and thyroid autoantibodies were also evaluated and allpatients were classified as hypothyroid, hyperthyroid and euthyroid.Patients, with systemic disease that could affect cardiac function and hadhistory and psysical examination findings which suspected cardiac disease wereexcluded from RA patients group.