Alzheimer hastalarına bakım verenlerin yaşadıkları güçlükler
Strains of caregivers of alzheimer patients
  1. Tez No: 193114
  2. Yazar: İMATULLAH AKYAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURAN AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, Alzheimer hastalarına bakım verenlerin yaşadıkları güçlükleri belirlemek amacıyla tanımlayıcıolarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Alzheimer Vakfı ve Derneği AnkaraŞubesine üye olan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 45 hasta yakını ile aynıderneğe üye hasta yakınlarından 20.03-07.04.2006 tarihleri arasında AnkaraÜniversitesi bn-i Sina Hastanesi Nöroloji polikliniğine başvuran 5 hasta yakınıolmak üzere toplam 50 bakım veren oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak,araştırmacı tarafından ilgili literatür incelerek geliştirilen veri toplama formukullanılmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde yüzdelik hesaplaması veKesin Ki-Kare testi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre bakımverenlerin %64'ü bakım verme nedeniyle ailede güçlük yaşamakta, güçlükyaşayanların %40.6'sı bakımda destek alamama, %34.4'ü psikolojik, %18.8'iekonomik güçlük yaşamaktadır. Bakım verenlerin %90'ının günlük yaşamıetkilenirken, hastası ileri evrede olan bakım verenlerin %83.3'ü bakımda sorunyaşamaktadır. Bakım verenlerin hastanın amaçsız gezinme sorunu olması ile ailedegüçlük ve bakımda sorun; fekal inkontinansı olması ile bakımda sorun yaşamasıarasındaki fark istatistiksel olarak önemli bulunurken (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study is carried out as a descriptive study to determine the strains of caregivers ofAlzheimer patients. The sample of study comprised of 50 caregivers, 45 of themwere the members of Alzheimer Association Ankara section and 5 of them applied topoliclinics of Ankara University Ibn-i Sina Hospital between 20.03-07.04.2006. Aquestionnaire developed by reviewing the literature by the researcher were used asthe means of data collection. Percentage values and Exact Chi square tests were usedto evaluate the data. According to the results obtained from the research, it isdetermined that 64% of caregivers were feeling strain in family life because ofcaring, 40.6% of caregivers feeling strain in family life can?t get support in caring,34.4% of caregivers feel psychological strain and 18.8% of caregivers feeleconomical strain. While 90% of caregivers? daily life were influenced, 83.3% ofcaregivers were having problem in caring.