Alzheimer hastalarına bakım veren kişilerin yaşadıkları güçlükler
The difficulties which those caregiving to patients with alzheimer
  1. Tez No: 455289
  2. Yazar: SERAP TEZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, Alzheimer hastalarına bakım verenlerin yaşadıkları güçlükleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Çalışmayı Alzheimer Derneği'nden ve bir üniversite hastanesinin nöroloji polikliniğinden 52 hasta yakını oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak hastalar için“Hastaların Sosyo-Demografik Özellikleri Formu”ve“Alzheimer Hastalarının İşbirliği Çalışması-Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği”, bakım verenler için“Bakım Verenlerin Sosyo-Demografik Özellikleri Formu”ve“Bakım Verme Yükü Ölçeği”birlikte kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. İki bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında manwhitney-u testi, ikiden fazla bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında kruskallwhallis testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hastaların günlük yaşam aktivitesi düzeyi 33,346±19,891, bakım verenlerin bakım verme yükü düzeyi 50,154±21,879 olarak saptanmıştır. Bakım verme yükü ve günlük yaşam aktivitesi arasında orta, negatif yönde anlamlı ilişki bulunmaktadır (r=-0.621; p=0,000
Özet (Çeviri)
The difficulties which those caregiving to Patients with Alzheimer; This study was made as a comparative descriptive research to address the difficulties on the caregivers of Alzheimer's patients. The study includes 52 relatives and their caregivers from Alzheimer's Association and a neurology polyclinics of a universty.“The Patient Socio-Demografic Feature Form”and“The Alzheimer's Disease Cooperative Study - Activities Of Daily Living”for patients, and“The Burden Interview”and“The Caregivers Socio-Demografic Feature Form”for caregivers were used together as data collection tool .The definitive statistical methods such as number, percentage, average and standard deviation were used for evaluating the data. The Man Whitney u test for the comparison of quantitative continuous data between two independent groups, and The Kruskal Wallis test for quantitative continuous data between more than two independent groups were used. The level of the patients' daily life activities who participated in the research has been identified as 33,346±19,891 and the level of caregivers burden of care giving has been identified as 50,154±21,879. The burden of care giving and the moderate daily living activities had a significant negative correlation (R=-0.621;p=0,000