Multipl skleroz?lu hastalarda gün içindeki yürüyüş parametrelerinin ve günlük maksimum yürüyüş mesafesi değişimlerinin değerlendirilmesi
The evaluation of the changes in gait parameters within a day and the maximum changes of walking distance in multiple sclerosis
- Tez No: 193125
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KADRİYE ARMUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZETBALCI K., Multipl Skleroz'lu Hastalarda Gün çindeki YürüyüşParametrelerinin ve Günlük Maksimum Yürüyüş Mesafesi DeğişimlerininDeğerlendirilmesi. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fizik Tedavive Rehabilitasyon Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2006. Bu çalışmanınamacı, MS'li hastalarda gün içindeki yürüyüş parametrelerinin ve günlük maksimumyürüyüş mesafesi değişimlerinin değerlendirilip, sağlıklı kontroller ile karşılaştırılmasıyolu ile gruplar arasında fark olup olmadığının ortaya konmasıdır. Çalışma HacettepeÜniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Nörolojik RehabilitasyonÜnitesinde yapılmıştır. Hacettepe Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı'nda MS tanısıalan 30 hasta ile 20 sağlıklı kontrol çalışmaya katılmıştır. Olgular 3 ardışık gündeçalışmaya katılmışlardır. Birinci gün sabah saat 1000 ve öğleden sonra saat 1400'de,1400'de ve üçüncü gün öğleden sonra saat 1400'deikinci gün öğleden sonra saatdeğerlendirilmiştir. Olguların spastisite, kas kuvveti, Görsel Analog Ölçeği (GAÖ),Yorgunluk Şiddet Ölçeği (YŞÖ) ile yorgunluk şiddetleri, Ataksi Oranlama Ölçeği(AOÖ) ile ataksileri ve yürüyüş parametreleri (hız, kadens, sağ ve sol adım uzunlukları,çift uzun adım uzunlukları, adım genişlikleri) ve Yürüyüş Yorgunluk ndeksleri (YY )değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTBALCI K., The Evaluation of The Changes in Gait Parameters within aday and The Maximum Changes of Walking Distance in Multiple SclerosisPatients. Hacettepe University, Institute of Health Sciences, Physical Therapyand Rehabilitation Program, Thesis of Master of Science, Ankara, 2006. The aimof this study was to evaluate the changes in gait parameters and maximum walkingdistance in multiple sclerosis patients and by comparing with healthy controls todetermine the difference between groups. The study was performed in HacettepeUniversity, The School of Physical Therapy and Rehabilitation in NeurologicalRehabilitation Unit. 30 multiple sclerosis patients who were diagnosed in HacettepeUniversity Neurology Department and 20 healthy controls were enrolled in the study.The cases participated in the study during three consecutive days. They wereevaluated on the first day at 1000 o?clock in the morning and on 1400 o?clock in theafternoon, on the second and third day at 1400 o?clock in the afternoon. The caseswere assessed with spasticity, muscle strenght, Visual Analogue Scale (VAS) andFatigue Severity Scale(FSS) for the severity of fatigue, The Cooperative AtaxiaScale (CAS) for ataxia, gait parameters (velocity, cadence, step length of right andleft, step wideness) and Walking Fatigue Index (WFI) for gait. At the end of theevaluation the changes in gait parameters between morning and afternoon were notsignificant in both MS and control groups (p>0.05).