Alt ekstremite amputelerinde bel sağlığı eğitimi
Back health education in lower limb amputees
- Tez No: 193124
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ERBAHÇECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protez-Ortez-Biyomekanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmaalt ekstremite amputelerinde mekanik bel ağrısına bağlı olarak ortaya çıkan sorunlarınsaptanması; doğru postür ve egzersiz alışkanlığının kazandırılması; fiziksel, psikolojikuygunluk ve fonksiyonel yetersizlik düzeylerinin geliştirilmesi ve bel sağlığını korumabilincini hedefleyen, bel sağlığı eğitim uygulamalarının etkinliğinin belirlenmesi amacıylayapılmıştır. Çalışmaya yaşları 18-50 arası, mekanik bel ağrılı 40 unilateral diz üstü amputedahil edilmiştir. Olgular 2 eşit gruba ayrılmıştır. Grup I'e 10 seanslık bel sağlığı eğitimikapsamında kas kuvveti, esneklik ve vertebral kolonun mobilitesini artırmayı amaçlayanegzersiz programı uygulanmıştır. Grup II'ye bel sağlığı eğitim programındaki bilgilerikapsayan kitapçık verilmiştir. Değerlendirmeler; yürüyüş ve postür analizi, esneklik ölçümleriile kısalık ve kas testleri parametrelerini kapsamış, ayrıca ağrı, Vizüel Analog Skalası (VAS);fonksiyonel yetersizlik, Oswestry Fonksiyonel Yetersizlik Skalası ve psikolojik durum, BeckDepresyon Ölçeği ile değerlendirilmiştir. Ölçümler başlangıç ve başlangıçtan sonraki 1. ve 3.aylarda tekrarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAnaforoglu, B., Back Health Education In Lower Limb Amputees, Master Theses,Health science Institute, Prosthetics-Orthotics and Biomechanics Program, HacettepeUniversity, Ankara, 2006. This study was performed to determine the problems caused bymechanical low back pain and to ensure the correct posture and exercise habits, to improvepsychological, functional and physical fitness, to teach how to protect the back health in lowerlimb amputees with mechanical low back pain. Forty unilateral above knee amputees (18-50years old) with mechanical low back pain participated in this study. Subjects were equallydivided into two groups. Group I underwent 10-session back health education and exerciseprogram to increase flexibility, muscular strength and the mobility of the vertebral column. Abooklet including back health education and exercise program was given to the Group II. Inthe initial evaluation, posture and gait analysis and muscle shortness test were performed, andmuscular strength and flexibility and pain perception by Visual Analog Scale (VAS) weremeasured. Functional disability by Oswestry Disability Questionnaire and psychologicalstatus by Beck Depression Inventory were determined. These measurements were repeated in1 and 3 months after the initial evaluation. After one month, pain perception, psychologicalstatus, functional disability, muscle shortness, flexibility and gait parameters weresignificantly improved in Group I (p0.05).