Desfluran, sevofluran ve TİVA anestezisi altında rokuronyumun nöromusküler etkilerinin karşılaştırılması
A comparison of neuromuscular effects of rocuronium during desflurane, sevoflurane and intravenous anesthesia.
- Tez No: 193126
- Danışmanlar: PROF.DR. CEMİL SABUNCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZETBektaş M. nhalasyon anesteziği olarak sevofluran, desfluran ve intravenözanestezik olarak propofol/remifentanil uygulamalarının, rokuronyumtarafından meydana getirilen nöromüsküler blokaja etkileri. EskişehirOsmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Anestezi ve Reanimasyon Anabilim DalıTıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2006. Çalışmamız 64 erişkin, sağlıklı hastadagerçekleştirildi. Premedikasyon uygulanmayan hastalarda anestezi indüksiyonu 2-2,5 mg/kg propofol ve 1 µg/kg remifentanil ile intravenöz olarak sağlandı; rastgeleüç gruba ayrılan hastalarda anestezi idamesi I. grupta 5-10 mg/kg/h propofol + 0,1-0,2 µg/kg/dk remifentanil + %60 N2O + %40 O2 ile, II. grupta: %1,5-2 sevofluran +%60 N2O +%40 O2 ile, III. grupta: %4-6 desfluran + %60 N2O + %40 O2 ilesağlandı. Anestezi indüksiyonunu takiben periferik sinir stimülatörü çalıştırıldı.Maksimal eşik düzeyi saptandıktan sonra olgulara 0,6 mg/kg rokuronyum uygulandı.Nöromusküler bloğa ait etki başlama süresi (T95: kas yanıtında %95 depresyon),klinik etki süresi (T25), derlenme indeksi (T75-25) ve TOF 0,7 süreleri ölçüldü. Kasyanıtında %95 depresyon elde edildiğinde tüm hastalar entübe edildi. Endotrakealentübasyonun kalitesi Goldberg Skalası kullanılarak değerlendirildi. Hemodinamikve demografik veriler yönünden gruplar arasında fark saptanmadı. Entübasyonkalitesi yönünden her üç gruptada tüm hastalarda iyi ve mükemmel entübasyonşartları sağlandı. Gruplar arasında etki başlama zamanı yönünden anlamlı bir farklılıksaptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACTBektaş M. In this study, we aimed to compare the effects of desflurane andsevoflurane as inhalational anesthetics and propofol/remifentanyl as i.v.anesthetics on the neuromuscular blockade of rocuronium. EskişehirOsmangazi Üniversity Faculty of Medicine, Medical Speciality Thesis inDepartment of Anestehesiology and Reanimation, Eskişehir, 2006. This studywas conducted on sixtyfour otherwise healthy adult patients undergoing electiveotorhinolaryngology and ophtalmic surgery who do not need neuromuscularblockers for second time. The patients were assigned randomly three groups equally.Anesthesia induction was obtained with propofol (2-2,5 mg/kg) and remifentanyl (1µg/kg) and maintained by 5-10 mg/kg/h propofol + 0,1-0,2 µg/kg/dk remifentanyl +%60 N2O + %40 O2 in group I, %1,5-2 sevofluran + %60 N2O + %40 O2 in groupII, %4-6 desfluran + %60 N2O + %40 O2 in group III. Peripheric nerve stimulatorwas set on following anesthesia induction. After the maximum threshold level wasdetected, 0,6 mg/kg rocuronium was administred. All patients were entubated when%95 neuromuscular block obtained. The onset time (T95), clinical duration (T25),recovery index (T75-25) , TOF 0,7 and endotracheal intubation conditions wereassessed according to Goldberg Scale. Haemodynamic and demographic data did notshow any difference among groups (p>0,05). Entubation conditions were good toexelent in all patients in three groups. According to onset of action, there were nosignificant differences among three groups.