Multipl sklerozda depresyon ve hastalık parametreleri ile ilişkisi
Depression in multiple sclerosis and association with disease parameters
- Tez No: 193158
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TEMEL TOMBUL, Y.DOÇ. LÜTFULLAH BEŞİROĞLU, Y.DOÇ. REFAH SAYIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Multipl skleroz santral sinir sisteminin kronik, inflamatuar, demyelinizan hastalığıdır.Kişinin hem bedensel hem ruhsal ve hem de sosyal alandaki işlevlerini kısıtlayan birhastalıktır. MS'de depresyon %20 yıllık prevelans oranına, %50'de hayat boyu prevelansoranına sahiptir. Bu çalışmada MS ve depresyon arasındaki ilişkiyi araştırmak için 52MS'lu hasta ve 48 kontrol grubu çalışmaya alındı. Çalışmaya alınan MS hastalarına BDI(Beck Depresyon Envanteri) ve EDSS (Genişletilmiş Özürlülük Durum Skalası), kontrolgrubuna ise BDI uygulandı. Hasta seçiminde dışlama kriterleri olarak aşağıdaki ölçütleresas alındı:1- 1. derece akrabalarda psikiyatrik bozukluk olması2- Alkol, madde bağımlısı olmakÇalışmamızda MS'un genç erişkinlerde ve kadınlarda daha sık görüldüğü (%59.7'si kadın,yaş ortalaması 35.38+1.30 ) saptandı. MS'un ortalama başlangıç yaşı 29.13+1.240 olduğusaptandı. Depresyon hem MS grubunda hem de kontrol grubunda cinsiyet açısındanfarklılık göstermedi.
Özet (Çeviri)
Multiple sclerosis is a chronic, inflamatuar and demyelinizating disease of central nervoussystems. It restricts activities of indivudial in pyshical, psychological and social area.Depression rate in multipl sclerosis is %20 as annual prevalence and %50 as lifelongprevalence. In this study, 52 patients with multiple sclerosis and 48 control subjects wereenrolled in the study in order to investigate the relationship between multiple sclerosis anddepression. BDI (Beck Depression Inventory) and EDSS (Expanded Disability StatusScala) was applied onto multiple sclerosis patients enrolled in the study and only BDI ontocontrol group. As exclusion criteria in the patient selection, the following criteria wereaccepted:1. Presence of psychiatric disorder in first degree relatives2. Alcohol and substance abuse.In our study, we determined that multiple sclerosis is seen more common in young adultsand women (%59.7 was women, mean age 35.38+1.30). Mean onset age of multiplesclerosis is recorded 29.13+1.240. There was no, sex differences between patients withmultiple sclerosis and control subjects in view of depression.