Multipl Skleroz'da patolojik yorgunluk: Klinik olarak ilişkili bazı parametreler ile korelasyonu
- Tez No: 91626
- Danışmanlar: PROF. DR. MEFKURE ERAKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
67 7. ÖZET Multipl Skleroz'lu hastaların yaklaşık % 15-20'si için patolojik yorgunluk en rahatsız edici belirtidir; sıklıkla bu semptom ekstremite güçsüzlüğü ve ataksiden daha engelleyici olarak algılanır. Zaman zaman konsantrasyon güçlüğü ve bellek kusurları patolojik yorgunluğa eşlik edebilir. Hastalar patolojik yorgunluğun fiziksel ve zihinsel aktivite ile duygu durumu ile asosiyasyon gösterdiğini ifade ederler. Bu çalışmanın amacını patolojik yorgunluk ile hastalık süresi, MS seyir tipi, özürlülük derecesi, duygu durumu ve kognitif fonksiyonlar ile patolojik yorgunluğun korelasyonunu araştırmak oluşturmuştur. Basel Üniversite Kliniği, Nöroloji Anabilim Dalında 1994-1999 yılları arasında 315 hasta patolojik yorgunluğu ortaya koymak için, FSS (Fatigue Severity Scale) adlı ölçeği de içeren, FAI (Fatigue Assessment Instrument) adlı araç ile; nörolojik özürlülüğü belirlemek için ise EDSS (Expanded Disability Status Scale) adlı ölçek ile muayene edildi. Bu hastaların 90'i prospektif olarak incelendi. Ana grup içinde 89 hasta BDI (Beck Depression Inventory) adlı araç ile muayene edildi ve retrospektif olarak kaydedildi. Yine 45 kişilik başka bir alt grup ayrıntılı bir nöropsikolojik batarya ile muayene edildi ve retrospektif olarak incelendi. Patolojik yorgunluk ile EDSS ve hastalık süresi arasında zayıf bir korelasyonun olduğu saptandı. MS seyir tiplerinden yineleyici şekle sahip olan hastalar ile yorgunluk arasında negatif bir korelasyon saptandı. Progressif formlara sahip olan hastaların ise, yineleyici gruba göre daha şiddetli patolojik yorgunlukları vardı; bu üç hasta grubunun arasında bir fark saptanmadı. En kuvvetli korelasyon depresyon ile patolojik yorgunluk arasında gözlendi, ancak daha ileri incelemeler sonucunda, bu ilişkinin BDI adlı ölçekdeki vejetatif ve somatik bozukluklar ile ilgili ki bazı sorular nedeni ile artifisyel olarak yoğun bulunduğu anlaşıldı. Nöropsikolojik parametrekler ile patolojik yorgunluk arasında herhangi bir korelasyon gözlenmedi. Sonuç olarak patolojik yorgunluğun tek başına, kompleks bir belirti olduğu ve incelenirken bazı öğelere ayrılabileceği ve farklı metodlar ile ölçülebileceği düşüncesi öne sürüldü.
Özet (Çeviri)
68 8. YABANCI DİLDE ÖZET (SUMMARY) For about 15-20 % of patients with multiple sclerosis (MS) fatigue is the most disabling symptom of their disease. It is often more disabling than, for example, weakness of the extremities or ataxia. Difficulties in concentration or memory loss are some of the complaints of MS patients who suffer from fatigue. Often fatigue is associated with physical activity, mental effort or mood. The aim of this study was to examine the correlation of fatigue with disease duration, disease course, severitiy as measured by the Expanded Disability Status Scale (EDSS), depression assessed by the Beck Depression Inventory (BDI) and impairment of cognitive function as documented in a comprehensive neuropsychologic test battery. Between 1994-1999 315 patients with definite MS completed the Fatigue Assessment Instrument (FAI), a self rating instrument which includes the Fatigue Severitiy Scale (FSS), at the Department of Neurology of the University Hospital in Basel. Of these patients 90 were seen prospectively. A subgroup of 89 patients were examined for depression and another subgroup of 45 patients or cognitive deficits. These were recorded retrospectiveley. There was a weak correlation between fatigue and the EDSS/disease duration. The remitting form of MS was associated negatively with fatigue. All patients with progressive suffered more from fatigue and there was no difference between the three progressive groups. The strongest correlation was determined between depression and fatigue but after more detailed investigation, it was obvious that the general score of the BDI was raised artificially in our patient group, due to the content of several items dealing with somatic or vegetative functions. There was no correlation between any of the neuropsychologic parameters and fatigue. We concluded that fatigue is a solitary and complex symptom, and that it needs to be devided into several components, which are to be measured seperately.