Multipl skleroz'un görünüm spektrumu, bu spektrumun klinik parametreler ve serebral MRG'de özgül lezyon lokalizasyonları ile bağıntısının araştırılması
  1. Tez No: 86375
  2. Yazar: MUSTAFA GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEFKURE ERAKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Bu çalışma, multipl sklerozun (MS) diğer özelliklerine göre ihmal edilmiş ancak hastaların yaşam kalitesi bakımından çok önemli olan nöropsikiyatrik fenomenleri araştırmıştır. Bu konuda az ve sınırlı sayıda semptom için yapılmış çalışmalar vardır. Bu çalışmada ise MS 'de psikopatoloji geniş bir spektrumda incelenmiş ve bu semptomların klinik parametrelerle ve serebral lezyon lokalizasyonu ile ilişkisi araştırılmıştır. Çalışmaya Poser kriterlerine göre klinik olarak kesin MS tanılı (72'si yineleyici, 28'i ikincil ilerleyici ) 100 hasta (70 kadın, 30 erkek) ve kontrol grubu olarak myastenia gravis (MG) tanısı almış 31 hasta (22 kadın, 9 erkek) alınmıştır. Her iki grup yaş, cinsiyet, hastalık süresi, özürlülük derecesi ve 10 farklı psikopatolojik semptomlar açısından karşılaştınlmıştır. Multipl skleroz grubunun tamamı alındığında (yineleyici ve ikincil ilerleyici grup) MG grubundan, yaş (p=0.81), cinsiyet (p=0.92), hastalık süresi (p=0.234) ve özürlülük derecesi (p=0.32) açısından farksızken, psikopatolojik semptomları istatiksel olarak anlamlı farklı bulundu (p=0.02).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Studies on neuropsychiatric phenomenology of multiple sclerosis (MS) are limited. This study was designed to show the spectrum of neuropsychiatric manifestations of MS, and the relationship between the psychiatric features and both clinical parameters and cerebral lesion localizations of MS. We evaluated 100 patients (70 female, 30 male) having the diagnosis of clinically definite (with Poser criteria) MS with Neuropsychiatric Inventory (NPI), a scale that quantifies ten different behavioral manifestations, and 3 1 myasthenia gravis (MG) patients (22 female, 9male)matched for age, sex, duration of disease and functional disability were taken as controls. Barthel index and Kurtzke's scale (EDSS) were used for measuring functional disability in MS group and the former in MG group. Total NPI scores of MS patients were significantly different (p=0.02) from MG patients while the patient's age (p=0.081), sex (p=0.092), duration of disease (p=0.234) and degree of clinical disability (p=0.32) were similar. The difference was more prominent in the group of SPMS patients than the RRMS group (p=0.001).