İstanbul?da seçilen iki bölgedeki halkın sağlık hizmetlerinden yararlanma durumu
Health care utilization status of the people of two chosen r2egions from istanbul
  1. Tez No: 193162
  2. Yazar: NİLGÜN KARACA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. UFUK BERBEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZETAmaç : Araştırma sosyo-ekonomik koşulları birbirinden farklı olan Bahçelievler veTalatpaşa mahallelerinde yaşayan kişilerin sağlık hizmetlerini kullanımlarını, kullandıklarısağlık kuruluşlarını seçme nedenlerini, aldıkları hizmetten memnuniyetlerini ve bunlarıetkileyen etmenleri incelemek amacıyla planlanmıştır.Yöntem : Tanımlayıcı kesitsel bir saha çalışması olan araştırmaya, İstanbul'da sosyoekonomik düzey bakımında farklı iki ayrı mahalledeki 15 yaş üstü toplam 2181 kişialınmıştır. Veriler Mayıs-Eylül 2005 tarihleri arasında toplanmıştır.Bulgular : Sağlık hizmetlerini kadınlar, erkeklerden, Bahçelievler'de oturanlar,Talatpaşa'da oturanlardan, sosyal güvencesi olanlar, olmayanlardan ve sosyo-ekonomikdüzeyi yüksek olanlar, düşük olanlardan daha fazla kullanmaktadır. En çok kullanılan sağlıkbirimi, 2. basamak sağlık kuruluşu olan hastanelerdir. Özel sağlık kuruluşu kullanımısosyo-ekonomik düzeyi yüksek olan grupta anlamlı şekilde daha fazladır. 55-64 yaşgrubundaki kadınlar, hastalandıklarında hekime en fazla başvuruda bulunan gruptur.Sağlık kuruluşlarını seçimde en önemli etmenler sağlık güvencesinin varlığı ve kuruma olanyakınlıktır. Özel sağlık kuruluşlarına başvurularda ise seçimin ilk sıradaki nedeni insanidavranışlarla karşılaşmaktır. Sağlık hizmetini kullanımını etkileyen en önemli etmenler;yüksek sosyo-ekonomik düzey, kronik hastalığın varlığı ve temel eğitimin üzerinde eğitimesahip olmaktır.Sonuç : Kişilerin en fazla başvurdukları sağlık kuruluşu hastanelerdir. En çok başvuruyeri olan hastanelerin yükünü azaltmak için sevk zincirinin ve birinci basamak sağlıkkuruluşlarının daha fazla desteklenmesi ve kişilerin sağlık hizmetlerini kullanımını etkileyensosyal güvenlik sistemlerinin tüm toplumu içine alacak şekilde geliştirilmesi gerekmektedir.Anahtar Kelimeler : Sağlık Hizmetleri, Kullanım, Memnuniyet, Kurum Seçimi, SED100
Özet (Çeviri)
HEALTH CARE UTILIZATION STATUS OF THE PEOPLE OF TWO CHOSENREGIONS FROM ISTANBULSUMMARYObjective : This study aims to investigate the factors that affects general and mostrecent use of health services by citizens of Bahçelievler and Talatpaşa areas which includesdifferent socio economic conditions , the reasons of health facility preferences and satisfactionof patients.Method : The descriptive cross-sectional field study includes 2181 people (age> 15 )who are members of two different socioeconomic groups that they are living in differentareas of İstanbul. The study have been established during May to September 2005.Results : Demand for health services are higher among women than men, amongBahçelievler population than Talatpaşa population, among people who have social securitythan people without social security and among higher socioeconomic groups than lowersocioeconomic people. The most visited health institution is hospital. Higher socioeconomicgroups use private health sector more than lower socioeconomic people. The highest rate ofapplication for health service is among 55-64 age women group. The most important factorsthat affected the preference are having a health insurance and distance. The reason of demandfor private health sector , is willingness to meet humanistic approaches.Conclusions: Hospitals are the most visited health institutions. For reducing thehigher applications to hospitals which are secondary health institutions, referral chain andprimary health institutions must be supported and social security system must be improved toinclude whole society.Key words : Health services, Utilization, Satisfaction, Preference of health institution,Socioeconomic condition.101