Kronik mekanik bel ağrısında yatarak veya ayaktan uygulanan fizik tedavinin yaşam kalitesi ve fonksiyonel durum üzerine etkileri
The effects of inpatient or outpatient physical therapy on life quality and functional status mechanical low back pain
- Tez No: 193163
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. ARAL HAKGÜDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bel ağrılı hastalarda nedeni tam olarak belirlemek, ağrının kaynağını ortayaçıkarmak zor olmakla birlikte bel ağrılarının büyük çoğunluğu bölgesel mekanik birbozukluktan kaynaklanmaktadır.Bel ağrıları yaklaşık on iki haftalık bir süre içerisinde geçer ancak %10`u dahauzun sürer. Zamanla eklenen psikososyal ve çevresel faktörler ağrının devametmesinde, şiddetinin artmasında ve sakatlığın oluşmasında önemli rol oynarlar.Kronik bel ağrısında amaç tedavi edici olmaktan çok, rehabilitasyonayöneliktir.Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon servisindeyatan, bizim ölçütlerimize uygun rastgele kronik mekanik bel ağrılı 25 hasta,polikliniğe gelen kronik bel ağrılı hastalardan yine ölçütlerimize uygun rastgele 25hasta seçildi.
Özet (Çeviri)
In patients with low back pain, to find the reason is difficult. However majorityof the back pain results from a local mechanical problem.Low back pain resolves generally in twelve weeks? period. Only 10% of lowback pain prolonges further. Then psychosocial and enviromental factors are addedand play important roles in continuing of pain, increasment in the severity of backpain and disability. In chronic back pain, the aim is rehabilitation more than therapy orcure.Twenty five chronic low back pain patients having appropriate criteria to ourstudy, who were hospitalized in Trakya University Medical Faculty - PhysicalMedicine and Rehabilitation Department and 25 patients from the outpatient therapyunit were taken into study. We introduced questionnaire measuring functional statusand life quality prior to the treatment and repeated one week after the treatment toboth patient groups.Functional insufficiency was evaluated by Modified Oswestry index andRolland Morris index.