60 yaş ve üzeri olgularda kırılganlığın COVID-19 klinik seyri ve mortaliteye etkisi
- Tez No: 719524
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEHNAZ OLGUN YILDIZELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Yoğun Bakım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Amaç: COVID-19 Aralık 2019 tarihinde ortaya çıkarak dünya genelinde pandemiye yol açmış ve birçok insanı etkileyerek çok sayıda ölüme sebep olmuştur. Hastalıktan en çok etkilenen grubun yaşlı hastalar olduğu salgının başından beri ifade edilmekle birlikte yaşlı olgulardaki mortalite sebepleri detaylı olarak incelenmemiştir. Bu çalışmanın amacı yaşlı hastalarda görülen geriatrik sendromların COVID-19 seyri ve mortaliteye etkisini incelemektir. Yöntem: Çalışmamız prospektif olarak 17 Nisan- 30 Haziran 2020 tarihleri arasında hastanemiz servis veya yoğun bakımında yatarak tedavi alan, PCR pozitifliği dökümente edilmiş, COVID-19 tanılı 60 yaş ve üzeri olgular dahil edilerek planlandı. Çalışmaya alınan hastaların demografik verileri, yatış günü alınan kanlarında hemogram ve biyokimyasal laboratuvar değerleri, toraks bilgisaralı tomografi bulguları, hastalık evresi, yatışları boyunca aldıkları tedaviler, oksijen ihtiyacı, mekanik ventilatör ihtiyacı ve yoğun bakımda izlem ihtiyacı kaydedildi. Tüm hastalar kırılganlık, sarkopeni riski ve yetersiz nütrisyonel durum riski için anket ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 65 hasta dahil edildi. Hastaların %41'i (n:27) kadın, %59'u (n:38) erkek, ortalama yaşları ise 69 ±8,4 yıl idi. Yaş gruplarına göre kategorize edildiğinde 60-69 yaş arası toplam 37 hastanın 22'sinin (%57,9), 70 yaş ve üzeri grupta ise toplam 28 hastanın 16'sının (%42,1) erkek cinsiyette olduğu saptandı. Komorbid hastalıklara bakıldığında 53 (%81.5) hastada en az bir komorbid durum tespit edildi. Charlson komorbidite indeksi erkeklerde ortalama 5,5±3,1 (min-max 2-18); kadınlarda ise 4,4±1,6 (min-max 2-8) olarak hesaplandı, gruplar arası fark saptanmadı. Yatış sürelerine bakıldığında genel grupta ortalama yatış süresi 9,2±4,3 gün olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: COVID 19 appeared on December 2019 and caused a pandemic that affected lots of people's lives and caused lots of death. The most affected group from the pandemic are the elderly, but mortality reasons of older cases haven't been studied exhaustively. The aim of this study is to analyze effects on older patients geriatric syndromes' COVID 19 course and mortality Method: This study was planned prospectively including patients that were hospitalized on the 17th of April between 30th of June 2020 in intensive care units and clinics at our hospital and were documanted as COVID 19 positive. We held demographic data, the results of hemogram and biochemical blood at the first day of hospitalization, computerized tomography findings, stage of the disease, taking medication along their whole hospitalization, oxygen, mechanical ventilator and intensive care unit needed for the patients who were involved this study. All of these patients were evaluated with a survey for sarcopenia, frailty and insufficient nutricional state. Findings: There were 65 patients were included in this study. %41 (n:27) of these patients were females, %59 (n:38) were male and the mean age was 69±8,4.The patients were categorized according to their ages; 22 out of 37 (57,9) of the patients were between 60 and 69 years old and 16 out of 28 (%42,1) of the patients who were over 70 years old were male. 53 patients have detected at least one comorbid statement. Charlson comorbidity index was figured out to be 5,5±3,1(min – max 2-18) for males and 4,4±1,6 (min max 2-8) for females, no difference being found between the groups. Considering the hospitalization times, the average length of stay in the general group was found to be 9.2±4.3 days.