Hemodiyaliz hastalarında sen virus genotip d ve sen virus genotip h prevalansı
Pevalence of sen virus genotype d and sen virus genotype h among patients on maintenance haemodialysis
- Tez No: 193168
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NURAN DELİALİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Yakın zamanlarda keşfedilen bir DNA virusu olan SEN virus (SEN-V) insanlardapost transfüzyon hepatitinden sorumlu tutulmaktadır. SEN-V genomunun filogenetikanalizi, bu virusun 8 farklı genotipinin (A-H) varlığını ortaya koymaktadır. Bugenotiplerden iki tanesi; SEN virus genotip D (SENV-D) ve SEN virus genotip H(SENV-H)'nin post transfüzyon hepatitleri ile yakın ilişkili olduğu belirtilmektedir.Şimdiye kadar yapılan çalışmalar ile hemodiyaliz yapılan hastaların, SEN-V'unbulaşmasında artan bir riske sahip olup olmadıkları netlik kazanmamıştır. Buçalışmadaki amacımız, hemodiyaliz ile tedavi edilen hastalarda SENV-D ve SENV-H'ninprevalansını araştırmaktır.Hemodiyaliz hastalarından elde edilen 100 serum örneği, SENV-D ve SENV-Hyönünden polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) ile incelendi. Sağlıklı kan donörlerindenelde edilen 120 serum örneği kontrol grubu olarak kullanıldı.Hemodiyaliz ile tedavi edilen hastalarda SENV-D prevalansı %33, SENV-Hprevalansı %22 olarak saptandı. Kan donörlerinde ise SENV-D prevalansı %5, SENV-H prevalansı %20 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
A recently discovered DNA virus (SEN Virus) has been assumed to beresponsible for post transfusion hepatitis in humans. Phylogenetic analysis of SENvirus has revealed the existence of 8 different genotypes (A-H). Both of SEN virusgenotype H (SENV-H) and SEN virus genotype D (SENV-D) have been describedas most closely associated with post transfusion hepatitis.Up to now, it is unclear whether patients on maintenance haemodialysis are onincreased risk for acquiring SEN virus. The goal of present study is to investigatethe prevalence of SEN virus genotype D and SEN virus genotype H among patientson maintenance haemodialysis.Serum samples derived from 100 haemodialysed patients were examined forSENV-D and SENV-H viremia by polymerase chain reaction. 120 serum samplesfrom healthy blood donors served as a control group.The prevalence of SENV-D was determined to be 33% (n=33), SENV-H wasdetermined to be 22% (n=22) among patients on maintenance haemodialysis. Theprevalence of SENV-D was determined to be 5% (n=6), SENV-H was determinedto be 20% (n=24) among healthy blood donors.