Ülseratif Kolit hastalarında FMF gen mutasyonu sıklığı ve hastalığın seyrine etkisi
The prevalence of FMF gene mutations in patients with ulcerative colitis and its impact to clinical course
- Tez No: 225329
- Danışmanlar: PROF. DR. CANDAN TUNCER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Romatoloji, Gastroenterology, Rheumatology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Gastroenteroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Ülseratif kolit kolonun distalinden proksimaline doğru diffuz mukozal tutulum gösteren patogenezi kısmen anlaşılabilmiş kronik inflamatuvar bir hastalıktır. Aminosalisilatlar, kortikosteroidler, immunosupressifler ve biyolojik ajanlar hastalığın tedavisinde en sık kullanılan ilaçlardır. Tedavide kullanılan birçok ilaca rağmen günümüzde uzun dönem remisyon sağlayacak ve relapsı engelleyecek küratif tedavi seçeneği bulunmamaktadır. Ailevi Akdeniz Ateşi ateş, peritonit, sinovit ve plörit gibi ataklar halinde seyreden inflamasyonla karakterli klinik bir tablodur. Tedavide kullanılan esas ilaç kolşisindir. Yapılan çalışmalarda hastalar yanında asemptomatik taşıyıcılarda da inflamasyon markerlerinin yüksek seyrettiği gösterilmiştir. Bu bulgu FMF hastalığı veya taşıyıcılığının ülseratif kolitle birlikteliğinde ülseratif kolit seyrini etkileyebileceğini düşündürmektedir. Bu çalışmada homozigot ya da heterozigot FMF gen mutasyonu mevcudiyetinin ülseratif kolit atak sıklığı, ciddiyeti ve tutulum bölgesi üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır.Çalışmaya en az 5 yıllık ülseratif kolit hastaları ve kontrol grubu olarak romatoid artrit hastaları dâhil edildi. Distal tutulumlu, tüm kolon tutulumlu (pankolit) ve kolektomili ülseratif kolit hastalarıyla romatoid artritli hastaların dahil edildiği dört grup oluşturuldu. Hastaların demografik ve klinik özellikleri sorgulandı; hemogram, ESR ve CRP tetkikleri yapıldı. Ayrıca tüm gruplardaki hastalardan EDTA'lı tüpe yaklaşık 4ml kan alınarak Exon 2 (E148Q), Exon 3 (P369S), Exon 5 (F479L) ve Exon 10 (M694V, M694I, 692del, K695R, M680I, V726A, A744S, R761H) FMF gen mutasyonları çalışıldı.Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması grup 1, 2, 3 ve 4 için sırasıyla 46,7 ? 13,9 yıl, 43,8 ? 12,9 yıl, 44,8 ? 14,2 yıl ve 45,8 ? 10,9 yıldı. Gruplar arasında erkek/kadın oranı açısından istatistiksel fark yoktu (p=0,421).ÜK'in ciddiyeti arttıkça geçirilmiş toplam atak sayısı, steroid kullanılan atak sayısı, immunosupressif kullanılan atak sayısı, ESR, CRP değerlerinin arttığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Ulcerative colitis (UC) is an in ? ammatory disease of the colonic mucosa with involvement from distal to proximal and the pathogenesis of the disease is still unclear. Aminosalicylic acid, corticosteroids, immunosuppressants and biologic agents are the most used drugs for the therapy. The current state of therapy for patients with UC is not very satisfactory. Familial Mediterranean fever (FMF) is the prototype of the periodic in ? ammatory clinical syndromes, characterized by acute episodes of fever and in ? ammation painful in the abdomen, chest and joints. Colchicine is the mainstay of the therapy for the disease.The previous studies confirm that inflammation is frequently present in relatives with gene mutations of the patients with FMF. In our study, we aim to determinate the prevalence of FMF gene mutations in patients with ulcerative colitis and its impact to clinical course.Four groups were formed. Group 1 UC with distal disease, group 2 UC with pancolonic disease, group 3 UC with total colectomy and group 4 Rheumatoid Arthritis (RA). Exon 2 (E148Q), Exon 3 (P369S), Exon 5 (F479L) and Exon 10 (M694V, M694I, 692del, K695R, M680I, V726A, A744S, R761H) FMF gene mutations were determined in all patients.The mean age of group 1, group 2, group 3 and group 4 were 46.7 ? 13.9, 43.8 ? 12.9, 44.8 ? 14.2 and 45.8 ? 10.9 years, respectively. Statistically differences were not found between groups for gender and age.