Jinekolojik kanserli hastalarda kemoterapiye bağlı gelişen bulantı-kusma üzerine akupresürün etkisinin incelenmesi
Studying the effect of acupressure on chemotherapy-induced nausea-vomiting in patient with gynecologic cancer
  1. Tez No: 193235
  2. Yazar: AYTEN TAŞPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHSEN ŞİRİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Onkoloji, Nursing, Obstetrics and Gynecology, Oncology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
J NEKOLOJ K KANSERL HASTALARDA KEMOTERAP YE BAĞLI GEL ŞENBULANTI-KUSMA ÜZER NE AKUPRESÜRÜN ETK S N N NCELENMESArş. Gör. Ayten TAŞPINARDoktora Tezi, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilim DalıTez Yöneticisi: Prof. Dr. Ahsen Ş R NEylül 2006, 167 sayfaJinekolojik kanserli hastalarda kemoterapiye bağlı gelişen bulantı-kusmayı önlemek içinkullanılan standart antiemetik ilaçlara ilave olarak, el bileğinde P6 (Neiguan) akupunktur noktasınabilek bandı ile uygulanan akupresürün bulantı-kusma üzerine etkisinin değerlendirilmesiamaçlanmıştır.Veriler iki aşamada; ?Hasta Tanıtım Formu?, ?Hasta Günlüğü? ve ?Bilek Bandına lişkin SoruFormu? kullanılarak toplanmıştır. Hastalar ikinci aşamada, bilek bandını, kemoterapi sonrası beş günsüresince takmışlar ve hasta günlüğüne kayıt tutmuşlardır.
Özet (Çeviri)
STUDYING THE EFFECT OF ACUPRESSURE ON CHEMOTHERAPY-INDUCEDNAUSEA-VOMITING IN PATIENT WITH GYNECOLOGIC CANCERPhD Thesis in Department of Women's Health and Diseases NursingSupervisor: Prof. Dr. Ahsen SIRINSeptember 2006, 167 pagesThis research was planned to be carried out experimentally in order to assess the affect ofacupressure on nausea-vomiting which is applied to P6 (Neiguan) acupuncture point with a wrist bandin addition to standard antiemetic medications.The data were collected in two and during data collection the following tools were used; a?Patient Identification Form?, a ?Patient Diary? and a ?Questionnaire? related to the wrist band. Duringsecond stage patients put the wrist band on P6 acupuncture points (Neiguan) on both arms for fivedays after chemotherapy and recorded on patient diary.