Multipl sklerozlu hastalarda yüksek voltaj kesikli galvanik stimülasyonun kuvvetlendirme ve yorgunluk üzerine etkisi
The effects of high voltage pulsed galvanic stimulation on strengthening and fatigue in multiple sclerosis patients
- Tez No: 193264
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY KIRDI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyopatoloji, Nöroloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiopathology, Neurology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Multipl Skleroz (MS)'lu olgulardaki, spastisite, zayıflık ve yorgunlukbirbirini olumsuz yönde etkileyen, hem değerlendirilmesi hem de tedavisi güç veçok değişken faktörlerdir. Otuzüç MS'li olgunun dahil edildiği ve yüksek voltajkesikli galvanik stimülasyon (YVKGS)'un kas kuvveti ve yorgunluk üzerineetkisinin belirlemesini amaçlayan bu çalışmada, birinci gruba, spastisiteye bağlıolarak kalça ve diz fleksör ve ayak bileği dorsi fleksör kaslarında oluşabilecekzayıflıklar açısından YVKGS ile, 2. grupta ise yine aynı kaslara proprioseptifnöromusküler fasilitasyon (PNF) yöntemini içeren egzersizler ilekuvvetlendirme yöntemleri uygulanmıştır. 18 seanslık fizyoterapi verehabilitasyon programı öncesinde ve sonrasında, olguların özür ve mobilitedüzeyleri, spastisitenin şiddeti, kas kuvvetleri ve yorgunluk seviyeleriincelenmiştir. Her iki grupta da Genişletilmiş Yetersizlik Durum Ölçeği veAmbulasyon ndeksi skorlarında hiçbir değişiklik olmadığı halde, spastisite,kuvvet ve yorgunluklarında çeşitli derecelerde önemli değişikliklerin olduğu(p0.05).YVKGS grubunda lokal etkilerin daha fazla olduğu kaydedilirken egzersizgrubunda genel etkilerin elde edildiği gözlenmiştir. Yorgunluğundeğerlendirilmesinde kullanılan yüzeyel elektromyografi (YEMG) ile veriler ileeş zamanlı dinamometrik ölçümde 3. ve 30.
Özet (Çeviri)
Spasticity, weakness and fatigue were the factors which affect each othernegatively; assessment and also treatment of them were so difficult and variablein Multiple Sclerosis patients. In this study that proposes to determine theeffects of high voltage pulsed galvanic stimulation (HVPGS) on muscle strengthand fatigue in 33 MS patients, strengthening approaches were applied asHVPGS was applied to the spasticity associated weakness in hip and kneeflexors and ankle dorsi flexors in the first group and as exercises that includeproprioceptive neuromuscular facilitation (PNF) technique to the same musclegroups in the second group. Patients? disability and mobility levels, severity ofspasticity, muscle strength and fatigue levels were examined before and afterthe 18 session physiotherapy and rehabilitation program. It was determinedthat, while there weren?t any differences in the score of Expanded DisabilityStatus Scale and Ambulation Index, there were significant improvements atvarious degrees in spasticity, strength and fatigue (p0.05).