Seramik ve kompozit rezin inley restorasyonların kenar sızıntısı ve bu restorasyonlarda kullanılan materyallerin renk değişimi yönünden in vitro olarak incelenmesi
The examination of marginal leakage of the class ii ceramic and composite resin inlays and the colour change of the materials used for these restorations
  1. Tez No: 193265
  2. Yazar: İLKAY UZUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. JALE GÖRÜCÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZETUzun, ., Seramik ve kompozit rezin inley restorasyonların kenar sızıntısıve bu restorasyonlarda kullanılan materyallerin renk değişimi yönündenin vitro olarak incelenmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık BilimleriEnstitüsü Tedavi Programı Doktora Tezi, Ankara, 2006. Bu çalışmanınamacı; seramik (Celay sistem) ve kompozit rezin (Tescera ATL sistem) ilehazırlanmış II.sınıf seramik ve kompozit rezin inley restorasyonların kenarsızıntısı ve bu sistemlerle hazırlanan seramik ve kompozit rezin örneklerininrenk değişimlerinin in vitro koşullarda karşılaştırılarak, sistemlerin birbirlerineolan üstünlüklerinin belirlenmesidir. Çalışmanın birinci aşamasında ortodontikamaçla çekilmiş sağlam, çatlak içermeyen 30 adet üst 1. premolar insan dişikullanılmıştır. Birinci grup için Tescera ATL sistemi kullanılarak kompozitrezin inleyler, ikinci grup için Celay sistemi kullanılarak seramik inleylerhazırlanmıştır. Bitirme ve polisaj işlemlerinden sonra tüm örneklere 5±1ºC'deve 55±1ºC'de 500 kez termal siklus işlemi uygulanmıştır. Daha sonra dişlerinkök uçları kompozit rezin ile tıkanıp, restorasyonun etrafındaki 1 mm.lik alandışında kalan bölgeler iki kat tırnak cilası ile kaplanmış ve örnekler 24 saatsüreyle oda sıcaklığında % 0,5'lik bazik fuksin solusyonunda bekletilmiştir.Diş dokusu ve inley ara yüzü kenar sızıntısı olgusu açısındandeğerlendirilmek üzere okluzogingival yönde longitudinal olarak kesilmiştir.Boya geçiş derecelerinin fotoğrafları bilgisayarda X10 büyütmedekaydedilmiştir. Elde edilen sonuçlar Mann-Whitney U testi kullanılarakistatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Sonuçlara göre; seramik ve kompozitrezin inleyler kenar sızıntısı açısından karşılaştırıldığında her iki gruparasında anlamlı bir farklılık bulunmadığı gözlenmiştir (p>0.05). Kompozitrezin inleylerin okluzal ve gingival duvarları karşılaştırıldığında istatistikselolarak anlamlı bir farklılık bulunmazken (p>0.05) seramik inleylerdebelirlenen kenar sızıntısının okluzal duvarlarda gingival duvarlara göre dahaaz görüldüğü saptanmıştır (p0.05), diğer gruplardafark anlamlı çıkmıştır (p0.05) dışındaki tüm örnekleringargaralarda bekleme süreleri arttıkça renklenmelerinin de arttığı sonucunavarılmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACTUzun, ., The examination of marginal leakage of the Class II ceramicand composite resin inlays and the colour change of the materials usedfor these restorations, Hacettepe University Health Sciences InstitudePhD Thesis in Conservative Dentistry, Ankara, 2006. The purpose of thisstudy is to examine the marginal leakage of the Class II ceramic andcomposite resin inlays prepared by using Celay ceramic inlay system andTescera ATL indirect composite resin inlay system and the colour change ofthe materials used for these restorations prepared by using these systems. Inthe first part of the study 30 non-carious, sound human 1. premolar teethwithout visible cracks extracted for orthodontic reasons were selected. In thefirst group composite resin inlays were made with Tescera ATL indirectcomposite resin inlay system, in the second group ceramic inlays were madewith Celay System. After finishing, polishing and thermocycling (5-55° 500C,cycles) the restored teeth were kept in 0,5% basic fucshin solution for 24hours. Then the samples were sectioned longitudinally in the occlusogingivaldirection. Dye penetration scores were recorded X10 magnification by thecomputer. Data were analyzed with Mann-Whitney U test. No statisticallysignificant difference was found between ceramic and composite resin inlaygroups (p>0.05). Also no statistically significant difference was foundbetween the occlusal and gingival walls in composite resin inlay group(p>0.05). Marginal leakage was much greater in the gingival wall than theocclusal wall in the ceramic inlays (p0.05), butthere is statistically significant difference in the other samples (p0.05) showed higher colour changes than the first day.Ceramic samples in the Andorex mouthrinse were more colour stable thanthe composite resin samples and the composite resin samples in theAdvantage mouthrinse were more colour stable than the ceramic samples(p0.05).