Aşırı madde kaybı gösteren sürekli azı dişlerinde CAD/CAM sistemlerin kompozit restorasyonlar ile ın-vitro koşullarda karşılaştırmalı incelenmesi
Comparative investigation of CAD/CAM systems with composite restorations in in-vitro conditions in permanent molars with excessive substance loss
  1. Tez No: 684788
  2. Yazar: SİMİN KOCAAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORAY GENÇAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pedodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Bu çalışma aşırı madde kayıplı büyük azı dişlerinde, CAD/CAM ile üretilen rezin nanoseramik, kompozit ve zirkonyum ile güçlendirilmiş lityum silikat seramik blok indirekt inley materyallerinin, direkt rezin kompozit materyali ile kenar uyumu ve mikrosızıntı açısından karşılaştırmalı olarak incelenmesi amacı ile gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: 44 adet çekilmiş büyük azı dişi üzerinde MOD kaviteler açıldı ve dişler rastgele 4 gruba (n=11) ayrıldı. 1.grup: CERASMART (GC Corp., Tokyo, Japonya), 2.grup: BRILLIANT Crios (Coltene/Whaledent, Altstätten, İsviçre), 3.grup: Celtra Duo (Dentsply Sirona, Konstanz, Almanya), 4.grup: GC Essentia (GC Corp., Tokyo, Japonya) ile restore edildi. Akrilik bloklar içerisine yerleştirilen dişler taramalı elektron mikroskobunda, kenar aralıkları ve marjin devamlılığı açısından değerlendirildi. Mikrosızıntı değerlendirmesi için örnekler 24 saat boyunca % 0,5' lik bazik fuksin içerisinde bekletildi ve meziyodistal hat boyunca ikiye kesilerek boya sızıntısı miktarları stereomikroskopla x20 büyütme altında skorlandı. İstatistiksel analizler için, iki grup arasında değerlendirilirken Mann Whitney U Testi, ikiden fazla grup arasında değerlendirilirken Kruskal Wallis Testi kullanıldı. Bulgular: Ortalama kenar aralığı değerleri 16,92±14,27μm-69,97±41,15μm arasında bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was carried out to examine CAD/CAM-produced resin nanoceramics, composite and zirconium-reinforced lithium silicate ceramic block indirect inlay with direct resin composite material materials in terms of marginal adaptation and microleakage. Materials and Methods: MOD cavities were prepared on 44 extracted molars and the teeth were randomly divided into 4 groups (n = 11). 1st group: CERASMART (GC Corp., Tokyo, Japan), 2nd group: BRILLIANT Crios (Coltene / Whaledent, Altstätten, Switzerland), 3rd group: Celtra Duo (Dentsply Sirona, Konstanz, Germany), 4th group: GC Essentia (GC Corp., Tokyo, Japan). Teeth placed in acrylic blocks were evaluated in terms of marginal gap and margin continuity under scanning electron microscope. For microleakage evaluation, samples were kept in 0.5% basic fuchsin for 24 hours and cut in half along the mesiodistal line, and the amount of dye leakage was scored on stereomicroscope at x20 magnification. For statistical analysis, Mann Whitney U Test was used when evaluating between two groups and Kruskal Wallis Test was used when evaluating between more than two groups. Results: The mean margin values were found between 16.92±14.27μm-69.97±41.15μm.