Farklı seramik inleylerin mikrosızıntı yönüyle incelenmesi
Microleakage of different ceramic i?nlay systems
  1. Tez No: 334165
  2. Yazar: REZA SAFAR ALİZADEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRIM HAKAN BAĞIŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Seramik inleylerdeki kenar adaptasyonu restorasyonların kalıcılığına etki eden önemli özelliklerden biridir. Bu çalışmanın amacı değişik Sınıf V inleylerin değişik yapıştırma teknikleri ve z-prime?ın zirkonyumun simantasyonuna etkisini mikrosızıntı açısından değerlendirmektir. 120 adet çekilmiş insan mandibular 3. Molar dişi bu çalışmada kullanıldı. Çekilmiş dişlere oklüzal kenarı mine de eve gingival kenarı dentinde olacak şekilde Sınıf V kaviteler açıldı. 120 diş 10?ar tane olacak şekide 12 eşit gruba dağıltıldı. İlk 6 grup; IPS e-max press, Cerec III, Ceramco 3 feldspatik, Cerecon zirkonyum, Tescera indirekt kompozit ve Cerecon zirkonyum z-primer uygulandıktan sonar Biscem self adeziv siman kullanılarak yapıştırıldı. Diğer 6 grup ise aynı restorative materyaller kullanılarak All Bond SE adezivi ve Dua-Link dual cure siman kullanılarak yapıştırıldı. 5°-55°C?de 30 s bekleme süresi ile 500 termal siklus yapıldıktan sonra, boya sızıntı miktarları x40 büyütmede ölçülmüştür. Elde edilen değerler Kruskal-Wallis H ve Mann-Whitney U testleri kullanılarak değerlendirildi. 1 Sınıf V inley restorasyonlar mikrosızıntıyı tamamen elimine edememiştir. kompozit rezin inleylerde diğer gruplara nazaran daha düşük sızıntı değerleri gözlenmiştir. 2 En fazla sızıntı diğer gruplara nazaran Grup 2 (zirkonyum+silan+self adeziv siman ) de gözlenmiştir. z-prime kullanılmayan zirkonyum inleyler mikrosızıntıyı engelleme açısından en başarısız grup olmuştur.
Özet (Çeviri)
Marginal adaptation of ceramic inlays is one of the important features that could influence the durability of these restorations. The purpose of this study was to evaluate the microleakage around Class V different ceramic inlay restoration using different cementation techniques and the influence of z-primer on zirconia cementation. One hundred and twenty extracted human mandibular third molars were used in this study. The extracted teeth were then prepared to receive Class V inlays with enamel oclusal margins and dentin gingival margins. Total number of 120 prepared teeth was divided into 12 equal Groups of 10. The six of them was restored with IPS e-max empress inlays, Cerec III inlays, Ceramco 3 feldespatic inlays, Cerecon zirconia, Tescera indirect composite inlays and Cerecon zirconia applied z-primer cemented with Biscem self adhesive cement. The others 6 Groups was restored with combination of IPS e-max press, ceramco, Tescera, Cerecon and Cerecon primeriz with z-primer that cemented with ALL-Bond SE adhesive and Dua-Link dual cured cement. After 500 thermal cycles in a 5°-55°C water bath with a dwelling time of 30 seconds, the extent of dye penetration along the margins were measured with stereomicroscope at ×40 magnification. The obtained results were then evaluated statistically using Kursal-Wallis H and Mann-Whitney U tests.Conclusion is az follow: 1. There wasn?t any group totally eliminate microleakage in the Class V inlay restorations. Lower leakage has been observed for composite resin inlays when compared to the other type of the inlays. 2. Most leakage was observed Group 2 (zirkonyum+silan+self adeziv cement ) samples compared all the tested studied groups. The zirconia inlays without z-primer were the most unsuccessful group amongst the studied groups in terms of leakage prevention. 3.