Koroner arter hastalarının serum antioksidan vitamin ve bazı biyokimyasal bulguları ile beslenme durumlarının değerlendirilmesi
Examination of serum antioxidant vitamins, some biochemical meuserments and nutritional status of patients with coroner artery diseases
  1. Tez No: 193270
  2. Yazar: HİLAL ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEYİT M. MERCANLIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZETÇiftçi, H., Koroner Arter Hastalarının Serum Antioksidan Vitamin Ve BazıBiyokimyasal bulguları ile Beslenme Durumlarının Değerlendirilmesi, HacettepeÜniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Diyetetik Programı, Bilim Uzmanlığı Tezi,Ankara, 2005. Bu araştırma, koroner kalp hastası (KKH) olan ancak başka hiçbir kronikhastalığı olmayan 40-65 yaş arası erkek bireylerin beslenme alışkanlıklarını, besintüketimlerini, fiziksel aktivite durumlarını, antropometrik ölçümlerini, serum antioksidanvitamin düzeyleri ile bazı biyokimyasal bulgularını incelemek amacıyla planlanmış veyürütülmüştür. Bu çalışmaya, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi KardiyolojiPolikliniği'nde takip edilen 40-65 yaş arası 35 koroner kalp hastası olan erkek birey ile 31sağlıklı erkek birey alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTÇiftçi H., Examination of Serum Antioxidant Vitamins, Some BiochemicalMeuserments and Nutritional Status of Patients with Coroner Artery Diseases,Hacettepe University, Health Science Institute, MSc Thesis in Dietetics, Ankara, 2005.This study is was planned and applied to examine the nutritional habits, food consumptions,physical activity, anthropometric measurements, serum antioxidant vitamin levels and somebiochemical findings of men only with coronary hearth disease (CHD). In this study, 35 menwith CHD, who was followed in Hacettepe University Medical Faculty Cardiology Clinics,between the ages of 40-65 and 31 same aged healthy men were included present study.