Term ve terme yakın yenidoğanlarda sarılık özellikleri ve transkutanöz ölçümlerine dayalı bilirubin nomogramı
Jaundice characteristics of term and near-term newborns and bilirubin nomogram based on transcutaneous measurements
- Tez No: 193272
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN KOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
H perbilirubinemi yenidoğan bebeklerde çok sık karşılaşılan, kalıcı beyinhasarı ve kernikterus riski nedeniyle büyük önem taşıyan bir sorundur. Kernikteruserken tanı ve müdahale ile önlenebilir. Bu nedenle bir çok merkezde riskli bebekleribelirlemeye yarayan bilirubin tarama programları uygulanmaya başlanmıştır. Buamaçla en sık olarak TSB veya TkB ölçümlerine dayalı bilirubin nomogramları veklinik risk faktörü skorlamaları kullanılmaktadır.Bu çalışma; GUTF hastanesinde doğan 1251 yenidoğanın demografik vesarılık özellikleri, ilk haftada yapılan TkB ve TSB ölçümleri analiz edilerek yapıldı.Çalışmamızda bebeklerin demografik özellikleri ve sarılık oranlarıkarşılaştırıldığında gebelik haftası ve doğum ağırlığı ile sarılık arasında istatistikselolarak anlamlı ilişki bulundu. TkB sternum ve TSB ölçümleri arasındaki korelasyonkatsayısı (r) 0.890 (çok güçlü) olarak bulundu. Ancak daha önceki çalışmalarla dauyumlu olarak yüksek bilirubin değerlerinde korelasyonunun gücünün azaldığısaptandı. Bilirubin nomogramına göre ilk üç gün içinde TkB ölçümü YRB'ndeolanlarda anlamlı hiperbilirubinemi oranı %46.5 iken, DRZ'unda olanlarda %1.3olarak saptandı.Sonuç olarak; TkB ölçümünün yenidoğan bilirubin taramasında ilk yöntemolarak kullanılabileceği, tedavi veya takip kararı verilmesi gereken yüksek bilirubindeğerlerinde ise TSB ölçümü ile desteklenmesi gerektiği kanısına varıldı. Buçalışmada oluşturulan TkB ölçümlerine dayalı nomograma göre bilirubin değeriyüksek risk zonunda olan, zamanından önce doğan veya doğum ağırlığı düşük olanbebeklerin daha yakından takip edilmesi gerektiği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Hyperbilirubinemia is a matter of great concern in neonates as it is commonlyencountered and carries the risks of permanent brain damage and kernicterus. Kernicteruscan be prevented with early diagnosis and interventions. To aid identifying neonates at riskfor kernicterus, pre-discharge screening strategies have been advocated in many centers.Bilirubin nomograms based on serum and transcutaneous measurements and clinical riskfactor assessment are the methods most commonly used.This study is carried out by analyzing demographic and jaundice characteristics andtotal serum and transcutaneous bilirubin measurements during first week of 1251 neonate tobe born in GUTF hospital.In our study, with comparison of demographic characteristics and hyperbilirubinemiaratios of neonates we found that gestational age and birth weight were related withhyperbilirubinemia.