Meme kanseri olan hastalarda ameliyat öncesi dönemde bilgilendirici ve eğitici hemşirelik yaklaşımının ameliyat sonrası ağrı ve kaygı düzeyleri üzerine etkisi
The effects of informative and educative nursing approaches on postoperative anxiety and pain in patients with breast cancer
- Tez No: 193374
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TÜRKAN ÖZBAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
BÖLÜM VI6.1. ÖZETAraştırma , meme kanseri olan hastalarda ameliyat öncesi bilgilendiricive eğitici hemşirelik yaklaşımının, ameliyat sonrası kaygı ve ağrı üzerine etkisiniincelemek amacıyla deneysel olarak planlanmıştır.Araştırma, Ağustos 2005-Şubat 2006 tarihleri arasında EgeÜniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Servisinde yatan, totalmastektomi + aksiller diseksiyon ameliyatı planlanan hastalara uygulanmıştır.Araştırma kapsamına kontrol grubunda 30 hasta, deney grubunda 30 hastaolmak üzere toplam 60 hasta alınmıştır.Araştırmada, hastaların sosyo demografik, sağlık ve hastalık, memekanseri hakkındaki bilgi durumlarına ilişkin veriler, hasta tanıtım formuylatoplanmıştır. Kontrol grubu hastalarına, rutin uygulamalar dışında bir uygulamayapılamamış, ameliyattan yaklaşık 24 saat önce durumluluk sürekli kaygı ölçeğiuygulanmıştır. Ameliyat sonrası ilk 48 saat belirli aralarla ağrı düzeyleri ölçülmüştür.Ameliyattan yaklaşık 24 saat sonra durumluluk sürekli kaygı ölçeği tekraruygulanmıştır. Deney grubu hastalarına ise aynı şekilde durumluluk kaygı ölçeğiuygulandıktan sonra, ameliyat öncesi hasta eğitim programı ve bilgilendirici el kitabıyardımıyla bilgi verilmiş, soruları yanıtlanmıştır. Ameliyat sonrası kontrol grubundaolduğu gibi, ağrı ve kaygı düzeyleri ölçülmüştür.Hastaların sosyo demografik özelliklerine göre dağılımına bakıldığında,kontrol grubunda %50 hastanın 41-50 yaş grubunda , %40 ının yüksekokul mezunu,%80 inin evli, %56.7 sinin memur olduğu, %70inde gelirin gidere denk, %93.3 ününsosyal güvencesinin Emekli Sandığı olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
6.2. ABSTRACTThe study was conducted in order to investigate the effects of informative andeducative nursing approaches on postoperative anxiety and pain.The study was conducted with the patients undergone total mastectomy +axillar dissection in General Surgery Department, School of Medicine, TrainingHospital, Ege University between June 2005 and June 2006.Totally 60 patients were enrolled, 30 in patient group and 30 individuals incontrol group.In this study, patient informations on sociodemographics, health status andprevious diseases, knowledge status on breast cancer were collected in patientinformation form. Control patients were not subjected any intervention other thanroutine examinations and they were applied continous anxiety inventoryapproximately 24 hours before the operation. Their pain levels were measured inregular intervals for 48 hours after the operation. Approximately in postoperative 24hour, continous anxiety inventory was repeated. Subsequent to applying the anxietyinventory to the experiment group, patients were informed about patient educationprogram and informative patient manual and the questions within the said manualswere answered. As in the postoperative control group, pain and anxiety levels weremeasured again.When the distrbution of the patients? sociodemographics were examined, 50% of the control group were 41-50 years old, 40 % of them graduated from college,80 % were married, % 56.7 were officially employed, 70 % has income equivalent tothe expenses, 93.3 % has social insurance from retirement fund.