Epileptik çocuklarda semiyolojik nöbet sınıflamasında modüler eğitim
Modular education on the semiologic seizure classification in epileptic children
  1. Tez No: 193377
  2. Yazar: AYŞEGÜL İŞLER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ZÜMRÜT BAŞBAKKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nöroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Neurology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
BÖLÜM VIÖZETEpileptik Çocuklarda Semiyolojik Nöbet Sınıflamasında Modüler EğitimBu araştırma, çocuklardaki nöbet sınıflamasında ortak bir semiyoloji oluşturmakamacıyla yarı deneysel olarak yapılmıştır. Amaçlar; (1) Semiyolojik Nöbet Sınıflamasına(SNS) tanışıklık olunması, (2) SNS kullanarak epileptik nöbet tiplerinin belirlenmesi, (3)nöbeti olan çocuğa uygun yaklaşım adımlarını belirlenmesidir.Araştırma, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Pediatri Kliniğinde Mayıs 2005-Temmuz 2006 tarihleri arasında yürütülmüş olup, araştırmanın evrenini pediatri kliniğindeçalışan asistan hekim, hemşire ve EEG teknisyenleri, örneklemini ise araştırmanın yapıldığıtarihlerde pediatri kliniğinde çalışan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 20 asistan hekim, 20hemşire ve 10 EEG teknisyeni oluşturmuştur.Araştırma hazırlık ve uygulama aşaması olarak iki bölümde gerçekleştirilmiştir.Gerekli tüm izinler alındıktan sonra araştırmanın hazırlık aşamasında araştırmacı tarafındanSNS Modüler Eğitim CD-ROM'u, öntest-sontest CD-ROM ve SNS Modüler Eğitim Rehberihazırlanmıştır. Araştırmanın uygulanabilmesi için SNS, beş modüle ayrılmıştır. Araştırmadaveri toplamada, anket formu, öntest - sontest eğitim CD-ROM'u, öntest formu, SNS nöbettipleri listesi ve sontest formu kullanılmıştır.Araştırmanın uygulama aşaması, altı oturumda gerçekleştirilmiştir. Araştırma grubundakiasistan hekim, hemşire ve EEG teknisyenleri üç ayrı gruba ayrılmıştır. Her bir grubuneğitimleri üçer saatlik ikişer oturumdan oluşmuştur. Eğitimler bilgisayar laboratuarında herkatılımcıya bir bilgisayar temin edilecek şekilde gerçekleştirilmiştir. Her katılımcı sırasıyla;anket formu uygulanmış, öntest CDROM'u izletilerek öntest uygulaması yapılmış, EpileptikÇocuklarda SNS Modüler Eğitim Programı sunulmuş ve son olarak da sontest CD-ROM'uizletilerek sontest uygulaması yapılmıştır.Veriler, SPSS 14.0 paket programı kullanılarak sayı ve yüzdelik dağılımı, Kruskal-Wallis Testi, Mann-Whitney Testi, Wilcoxon Signed Ranks Testi ve McNemar Testi ileanaliz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTModular Education On The Semiologic Seizure Classification In Epileptic ChildrenThis research was conducted as a semi-structure study for the purpose of creating ashared semiology for seizure classification on children. The aims were; (1) to be familiar tothe Semiologic Seizure Classification (SSC), (2) to determine the epileptic seizure types withusing SSC, (3) to determine the appropriate steps in the approaching for a child with seizure.The research was conducted on the department of pediatrics at Ege University MedicalFaculty Hospital between May 2005 and July 2006. The research population was the residentphysicians, nurses and EEG technicians who worked on the department of pediatrics. Thesample included 20 resident physicians, 20 nurses and 10 EEG technicians who agreed toparticipate in the research and were working on the pediatrics ward on the dates the researchwas conducted.The research was conducted in two phases: preparation and implementation. After allthe required permissions were obtained in the preparation phase of the research a SSCModular Education CD-ROM, a pretest-posttest CD-ROM and a guide for Modular Educationof SSC were prepared by the researches. To be able to conduct the research the SSC wasdivided into five modules. A questionnaire, the pretest-posttest educational CD-ROM, pretestform, SSC seizure types list and posttest form were used in the research for data collection.The implementation phase of the research was conducted in the five sessions. Theresident physicians, nurses and EEG technicians in the research group were divided into threeseparate groups. The education for every group occurred in two three-hour sessions for eachgroup. The education was conducted in the computer laboratory where every participant wasprovided a separate computer. Each participants completed the questionnaire, watched thepretest CD-ROM and took the pretest, completed the SSC Modular Education Program thenwatched the posttest CD-ROM and took the posttest.Data were analyzed using the SPSS 14.0 packet program with number and percentagedistribution, Kruskal-Wallis Test, Mann-Whitney Test, Wilcoxon Signed Ranks Test andMcNemar Test.