Diyabetli hastalarda planlı eğitim programının sağlık inancına ve diyabet yönetimine etkisinin incelenmesi
Effectiveness of a planned education program on health belief and diabetes management of patients with diabetes
  1. Tez No: 193376
  2. Yazar: ASİYE KARTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SÜHEYLA ÖZSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Public Health, Nursing, Health Education
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
BÖLÜM VIÖZETDiyabetli Hastalarda Planlı Eğitim Programının Sağlık İnancına ve Diyabet YönetimineEtkisinin İncelenmesiBu araştırma, diyabetli hastalarda uygulanan planlı eğitim programının sağlık inancınave diyabet yönetimine etkisini incelemek amacıyla planlanmış, ?girişim uygulanmayankontrol grubu ile zaman dizisi? modelinde yarı deneysel bir araştırmadır.Araştırma Ekim 2005- Temmuz 2006 tarihleri arasında Türk Diyabet Cemiyeti DenizliŞubesi'nde yeni kayıt yaptıran, araştırma kriterlerine uygun toplam 220 Tip 2 diyabetli, hastaevreninden, araştırmaya istekli 50 deney, 50 kontrol hastası olmak üzere toplam 100 hastaaraştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama araçları olarak ?DiyabetliHastaların Tanıtıcı Özelliklerini Belirleme Formu?, ?Diyabet Hastalarında Sağlık İnançModeli Ölçeği?, ?Diyabet hastalarında Diyabet Yönetimine İlişkin Öz-etkililik Ölçeği?,?Metabolik Kontrol İzlem Formu?, ?Planlı Diyabet Eğitim Kitapçığı? kullanılmıştır. Her ikigruba ön izlemle birlikte toplam dört izlem yapılmıştır. Ön izlem sonrası deney grubuna planlıeğitim programı uygulanmıştır. Araştırma kapsamına alınan deney ve kontrol gruplarıarasında sosyo demografik özellikleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir farkbulunmamış (p>0.05) her iki grubun homojen olduğu saptanmıştır. Planlı eğitim programıöncesindeki ön izlemde deney ve kontrol grupları arasında hastalığa ilişkin sağlık inançları,öz-etkililik algıları ve metabolik kontrol değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılıkolmadığı saptanmıştır (p>0.05). İzlemlere göre deney grubu hastalarda son üç izlemde sağlıkinanç puan ortalamalarında istatistiksel olarak anlamlı değişim olduğu (p0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACTEffectiveness of A Planned Education Program on Health Belief and DiabetesManagement of Patients With Diabetes.This study is a quasi- experimental research in the model of“time series with controlgroup without intervention”that has been planned for the purpose of examining the effect of aplanned educational program on the health beliefs and diabetic management of diabeticpatients.The research was conducted between October 2005 and July 2006 with a total of 100Type 2 diabetic patients from the patient population of 220 who were newly registered withthe Denizli Province of the Turkish Diabetes Society, who met the research inclusion criteriaand were willing to participate in the research and who were divided into two groups of 50each, with 50 experimental group and 50 control group patients. The research data werecollected using“Form for the Determination of Diabetic Patients' Descriptive Characteristics,”“Health Belief Model Scale? in Diabetic Patients, ”Self-Efficacy Scale of DiabetesManagement for people with type 2 Diabetes Mellitus,“ ”Metabolic Control MonitoringForm,“ and ”Planned Diabetes Education Booklet." A total of four monitoring times includingthe initial monitoring were conducted with both groups. After the initial monitoring theexperimental groups were given the planned educational program. No statistically significantdifference was found between socio-demographic characteristics of the experimental andcontrol groups (p>0.05) which shows the homogeneity of both groups. There was also nostatistically significant difference found between the experimental and control groups at thefirst monitoring before the planned teaching program for health beliefs about illness, self-efficacy perceptions and metabolic control values (p>0.05). Based on the monitoring resultsthe experimental group patients had a statistically significant change in their mean healthbelief score at the last three month monitoring (p0.05). There was also a statistically significant change in theexperimental group patients' self-efficacy mean score at the end of the last three monthmonitoring (p0.01).