Metabolik sendromda okside LDL düzeyleri
Oxidized LDL levels in metabolic syndrome
  1. Tez No: 193690
  2. Yazar: NİMET AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN DEĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
7. TÜRKÇE ÖZETMetabolik sendrom obezite (özellikle abdominal obezite), dislipidemi, hipertansiyonve insülin direnci gibi kardiyovasküler hastalıklar için risk faktörlerini içeren kriterlerin biraraya gelmesi ile tanımlanmıştır. Metabolik sendromun prevalansı obezite ve sedanter yaşamyüzünden tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de giderek artmaktadır. Daha önce metaboliksendromun lipid profilini tespit etmek amacıyla Trabzon ilinde 2017 kişi tarandı. Taranankişilerde metabolik sendrom tespit edilen 20-69 arasında 150 kişi (74 erkek, 76 kadın)çalışmaya dahil edildi. Metabolik sendrom tanısı NCEP 2001 ATP III raporuna göre beşmetabolik sendrom tanı kriterinden en az üçünün olması ile konuldu. Kontrol grubu aynıörneklem grubu içinden 86 kişiden (45 kadın, 41 erkek) oluşturuldu. Metabolik sendromtespit edilen 150 kişiden , 53'ü üç kritere, 51'i dört kritere, 46'sı beş kritere sahipti. Buçalışmada ox-LDL düzeyleri her üç alt gruptada kontrol grubundan anlamlı yüksek bulundu.Metabolik sendromlu hasta grubunda kontrol grubuna kıyasla total kolesterol, trigliserid,glukoz, diyastolik kan basıncı, sistolik kan basıncı ve bel çevresi anlamlı yüksek bulundu.Cinsiyete göre değerlendirildiği zaman bu parametreler hem erkeklerde hem kadınlarda,kontrol grubuna göre anlamlı farklı bulundu. Metabolik sendromlu kişilerde plazma ox-LDLdüzeylerinin sağlıklı kişilerden anlamlı yüksek olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARYOXIDIZED LDL LEVELS IN METABOLIC SYNDROMEMetabolic syndrome is defined by criteria including risk factors for cardiovasculardiseases, such as obesity (especially abdominal), dyslipidemia, hypertension and insulinresistance. Prevalance of the metabolic syndrome is being continously increased in Turkey aswell as in the world due to obesity and sedentary life style. Before in the present study,todetermine lipid oxidation status of the metabolic syndrome, 2017 subjects were screened inTrabzon city of Turkey. 150 subjects between 20-69 years old (76 females, 74 males) amongthose screened subjects were included to the study. Diagnosis of metabolic syndrome wasmade by having at least three criteria of five metabolic syndrome criteria according to NCEP2001 ATP III report. Control group was consisted of 86 subjects (45 females, 41 males)within same sampling group of the 150 subjects with metabolic syndrome, 53 had threecriteria, 51 had four and 46 had five (subgroups). Oxidized LDL levels were found to besignificantly increased for three subgroups than those of control group. In addition, totalcholesterol, triglycerides, glucose, LDL-cholesterol, HDL-cholesterol, waist circumference,the levels of systolic and diastolic blood pressure were found to be significantly higher insubjects with metabolic syndrome than those of control subjects. The parameters were foundto be significantly different for both males and females in metabolic syndrome group thanthose in control group. It was concluded that levels of oxidized LDL concentration inmetabolic syndrome subjects are higher than those of control subjects.