Metabolik sendromda non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı sıklığı ve metabolik sendrom komponentleri, serum ürik asit, hs-crp seviyeleri ile ilişkisi
- Tez No: 195586
- Danışmanlar: PROF. DR. SANİYE TOPCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Gastroenteroloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Gastroenterology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı metabolik sendrom hastalarında gittikçe önem kazanannon-alkolik yağlı karaciğer hastalığının sıklığını ve metabolik sendromkomponentleri, insülin direnci, ürik asit ve hs-CRP ile olan ilişkilerini araştırmaktır.Çalışmaya 26'sı erkek ve 34'ü kadın toplam 60 metabolik sendrom olgusu ile21'i erkek ve 21'i kadın toplam 42 sağlıklı birey alındı. Metabolik sendrom tanısıiçin NCEP-ATP III tanı kriterleri kullanıldı. Oniki saat açlıktan sonra venöz kanörnekleri alındı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the frequency of non-alcoholichepatosteatosis in patients diagnosed as metabolic syndrome and also to find out itsrelation with metabolic syndrome components, insulin resistance, serum uric acidlevels and hs-CRP.A total of 60 metabolic syndrome patients (26male, 34 female) and 42 healthyindividuals (21 male, 21 female) were included in the study. NCEP-ATP III criteriawas used for the diagnosis of metabolic syndrome. Venous blood samples wereobtained after a twelve hours fasting period.