STZ-diabetik sıçanlarda ACE inhibitörü ve angiotensin reseptör blokerinin böbrek dokusunda clusterin ve apoptoz üzerine etkileri
The effects of ACE inhibitor and angiotensin receptor blocker on clusterin and apoptosis in the kidney tissue in streptozotocin-diabetic rats
- Tez No: 193401
- Danışmanlar: PROF.DR. MELEK ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nefroloji, Tıbbi Biyoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Nephrology, Medical Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
XIIIÖZETTunçdemir M. STZ-diabetik sıçanlarda ACE inhibitörü ve angiotensin reseptörblokerinin böbrek dokusunda clusterin ve apoptoz üzerine etkileri. İstanbul ÜniversitesiSağlık Bilimleri Enstitüsü, Tıbbi Biyoloji ABD. Doktora Tezi. İstanbul 2006.Bu çalışmada, salgı clusterin (s-clu) ve nuklear clusterin (n-clu) ekspresyonlarınındeneysel diyabetik nefropatideki rollerinin saptanması, angiotensin-II blokajınınclusterin ekspresyonları üzerine etkisinin ve apoptoz ile ilişkilerinin karşılaştırmalıolarak incelenmesi amaçlandı. Çalışmada, her biri 8 adet Wistar tipi albino erişkinerkek sıçan içeren 5 grup oluşturuldu. İlk 4 gruba streptozotocin (STZ, 60 mg/kg tekdoz,i.p) enjeksiyonu yapıldı. STZ enjeksiyonunun 2.gününde diyabet olduklarısaptanan sıçanlar; 1.grup; STZ-diyabetik, 2.grup; irbesartan uygulanan diyabetik (15mg/kg/gün, gavaj, 30 gün), 3.grup; perindopril uygulanan diyabetik (6 mg/kg/gün,gavaj, 30 gün) ve 4.grup; perindopril ve irbesartanın birlikte uygulandığı diyabetik(sırası ile, 3 mg/kg/gün, 5 mg/kg/gün, gavaj, 30 gün) grup olarak düzenlendi. 5.grup;sağlıklı kontrol grubu olarak ayrıldı. Deney süresince kan glukoz ve mikroalbuminüridüzeyleri, ayrıca vücut ağırlıkları ve günlük idrar miktarları ölçüldü. Deney sonundaçıkarılan böbrekler formolde tespit edilerek parafine gömüldü. Doku kesitlerine PASboyası ve TUNEL yöntemi uygulandı, ayrıca TGF-β1, α-SMA, clusterin-β, clusterin-α/β antikorları kullanılarak immunohistokimyasal boyamalar yapıldı. STZ-diyabetiktüm gruplarda kan glukoz düzeyleri ve vücut ağırlığı/böbrek ağırlık değerlerininkontrol grubuna kıyasla daha yüksek olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
XVABSTRACTTunçdemir M. The effects of ACE inhibitor and angiotensin receptor blocker onclusterin and apoptosis in the kidney tissue of streptozotocin-diabetic rats. İstanbulUniversity, Institute of Health Science, Medical Biology Dept. Ph.D.Thesis. Istanbul2006.The aim of this study was to determine the roles of secreted clusterin (s-clu) and nuclearclsuterin (n-clu) expressions in experimental diabetic nephropathy, and to investigatethe effects on clusterins expression after treatment angiotensin II blockade and comparethese results with apoptosis. Five groups, each containing 8 male Wistar albino ratswere included in this study. Four groups received streptozotocin injection (STZ, 60mg/kg, single dose, ip). On the 2nd day of STZ injection the rats developing diabeteswere divided into 4 groups. First group was STZ-diabetic. Second group was irbesartantreated diabetics (15 mg/kg/day, gavage, 30 days). Third group was perindopril treateddiabetics (6 mg/kg/day, gavage, 30 days), Fourth group was combined treated diabeticgroup with perindopril and irbesartan (respectively, 3 mg/kg/day, 5 mg/kg/day, gavage,30 days). Fifth group was the healthy control. During the experimental period bloodglucose, microalbuminuria levels, body weights, kidney weight and amount of dailyurine were measured. At the end of experiment, renal tissue samples were fixed informaline and embedded in paraffin. PAS staining and TUNEL method andimmunohistochemical staining for TGF-β1, α-SMA, clusterin-β (for s-clu) andclusterin-α/β (for n-clu) antigenes were performed for histological examinations. Bloodglucose levels and body weight/kidney weight values of all STZ-diabetic groups werehigher than the healthy control group.