Kaliteli perioperatif hemşirelik bakım skalasının Türk hemşire ve hastaları için geçerlik ve güvenirliğinin incelenmesi
Examination of the validity and reliability of the good perioperative nursing care scale for the Turkish nurses and patients
  1. Tez No: 193414
  2. Yazar: YELDA CANDAN DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TÜRKAN ÖZBAYIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu araştırma hemşireler ve hastalar açısından perioperatif bakım kalitesinin algılanmasınısaptamak için Tuija Leinonen ve Helena Leinonen-Kilpi tarafından Finlandiya (Turku)'da TurkuÜniversitesi'nde geçerlilik ve güvenirliği yapılmış (2002) olan ?Kaliteli Perioperatif Hemşirelik BakımSkalası?nın Türk hemşire ve hastaları için geçerlik ve güvenirliğini incelemek amacıyla metodolojikolarak gerçekleştirilmiştir.Araştırma evrenini İzmir ili içerisinde yer alan 11 hastanede ameliyat olan 346 hasta ile bukliniklerde çalışan 159 ameliyathane hemşiresi oluşturmuştur.?Kaliteli Perioperatif Hemşirelik Bakım Skalası? 34 maddeden oluşmaktadır. Hemşire soruformundaki maddeler doğrudan karşılaştırma yapılabilmesi için mümkün olan çok az değişiklikyapılarak hasta soru formu oluşturulmuştur. Ölçeğin hem hemşireler hem de hastalara yönelik olansoru formunun dil eşdeğerliğinin/uyarlamasının sağlanması için Türkçe'ye çevirisi, geri çevirisi ve önuygulaması yapılmıştır. Uzmanların önerileri doğrultusunda maddeler tekrar gözden geçirilerekskaladaki madde sayısı 34'den 32'ye düşürülmüştür. Skalanın tümünün toplam puan ortalaması vestandart sapması hemşireler için 113.23 ± 2.13, hastalar için 128.23 ± 1.27 olarak saptanmıştır.Skalaya uygulanan ?faktör analizi? sonucunda skalanın toplam varyansının hemşireler için %66.975'ini ve % 68.939'unu açıklayan yedi faktör elde edilmiştir. Elde edilen yedi faktör orijinal skalanınfaktör yapısı ile uyumlu bulunmuş, skala maddeleri orijinal skaladaki gibi benzer alt gruplar altındatoplanmıştır.Sonuç olarak; ?Kaliteli Perioperatif Hemşirelik Bakım Skalası?nın Türk toplumu için oldukçayeterli, güvenilir ve geçerlik göstergelerine sahip bir ölçme aracı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a methodologic study for the purpose of examining thevalidity and reliability for Turkish nurses and patients of the“Good Perioperative Nursing Care Scale”which was developed by Tuija Leinonen and Helena Leinonen-Kilpi for the purpose of determining theperceived perioperative care quality by nurses and patients and which had its validity and reliabilitystudy conducted at Turku University in Turku, Finland (2002).The research population was a total of 346 patients who had surgery and 159 operating roomnurses who worked at 11 hospitals.The“Good Perioperative Nursing Care Scale”contains 34 items. The items on the nurses'form were changed as little as possible to create the form for patients in order to be able to directlycompare them. To determine the tool's language equivalency/adaptation of the questionnaire for bothnurses and patients the tool was translated into Turkish then retranslated and a pilot study wasconducted. Based on recommendations by experts some items were reviewed and the number ofitems on the scale decreased from 34 to 32. The total scale's total mean score and standard deviationfor nurses was determined to be 113.23 ± 2.13, and for patients was 128.23 ± 1.27.As a result of factor analysis of the scale for the scale's total variance for nurses seven factorsexplained 66.975% and 68.939%. The seven factors determined were found to be consistent with theoriginal scales factor structure and the scale items were divided under subgroups similar to the originalscale.In conclusion the“Good Perioperative Nursing Care Scale”was determined to be a tool thathad indicators of being adequate, reliable and valid for the Turkish population.