Preoperatif verilen kaptoprilin TİVA ile oluşturulan kontrollü hipotansiyonda etkilerinin araştırılması
The investigation efficiency of captopril preoperatively in controlled hypotension with TIVA
- Tez No: 193420
- Danışmanlar: PROF.DR. YILMAZ ŞENTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZETCoşkun, L. Endoskopik sinüs cerrahisi'nde (ESC) preoperatif verilenkaptoprilin, total intravenöz anestezi (TIVA) ile oluşturulan kontroll ühipotansiyonu potansiyalize etme verimliliğinin araştırılması.EskişehirOs mangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve ReanimasyonAnabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi,Eskişehir,2006.Bu çalışmada,anestezik ajan doz gereksinimi, hemodinamik parametreler, cerrahi alankalitesi ve perioperatif olası yan etkileri plasebo ile karşılaştırarakdeğerlendirmeyi amaçladık.ASA I-II grubu 30 olgu rastgele 2 gruba ayrıldı.Grup P'ye anestezi indüksiyonundan 1 saat önce plasebo ilaç (B kompleksvitamin), grup K'ya ise kaptopril 12,5 mg tablet verildi. ndüksiyonda tümhastalara IV olarak 2,5 mg/kg propofolü takiben 0,1mg/kg cisatrakuryum ve1 mcg/kg remifentanil uygulandı. Anestezi idamesi ise 7-15 mg/kg/saatpropofol ve 0,25-0,50mcg/kg/dk remifentanil infüzyonu ile sağlandı. laçdozları ortalama arter basıncı (OAB) 60-70 mmHg olacak şekilde ayarlandı.ndı. Operasyon boyunca ve postoperatif 1 saat kalp atım hızı (KAH), sistolikarter basıncı (SAB), diastolik arter basıncı (DAB), OAB ve periferik oksijensatürasyonu (SpO 2 ) değerleri kaydedildi. Operasyonun 30'uncu dakikasındaoperasyonu yapan cerraha cerrahi alan kalitesi fromme skalasına göredeğerlendirildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTCoşkun, L. The inves tigation of the efficiency of captopril inpotentiating controlled hypotension with T VA, preoperatively inEndoscopic Sinus Surgery. Eskişehir Osmangazi University Faculty ofMedicine,Medical Speciality Thesis in Department of AnaesthesiologyReanimation,Eskişehir,2006.In this study, we investigated anestetic doserequirement, hemodynamic parameters, quality of surgical field andperioperative probable side effects are compared with plasebo for evaluation.30 subjects of ASA I-II are randomly seperated to two groups. Group P hasbeen given placebo 1 hour before anestetic induction. Group C was givencaptopril 12,5 mg tb. In induction, all patients have been given 2,5 mg/kgpropofol intravenous, then 0,1 mg/kg cis-atracurium and 1 mg/kgremifentanyl. For maintenance, 7 -15 mg/kg/hour propofol and 0,25- 0,50ug/kg/minute Remifentanyl infusion have been administrated. The dosage ofdrugs was set up in order to keep mean arterial pressure between 60-70mmHg. During the operation and postoperative 1 hour long, heart beat rate,systolic arterial pressure, diastolic arterial pressure, mean arterial pressureand periferic oxygen saturation points are recorded. At the 30. minute of theoperation, the surgeon was asked the surgical field quality according tofromme scale.