Antitümöral ilaç içeren mikroemülsiyon formülasyonlarının geliştirilmesi ve antitümöral etkinliğinin araştırılması üzerine çalışmalar
Studies on development of antitumoral drug loaded microemulsion formulation and investigation of its antitumoral efficiency
- Tez No: 193421
- Danışmanlar: DOÇ.DR. H. YEŞİM KARASULU, PROF.DR. ERDEM GÖKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
67ÖZETANT TÜMÖRAL LAÇ ÇEREN M KROEMÜLS YONFORMÜLASYONLARININ GEL T R LMES VE ANT TÜMÖRALETK NL N N ARA TIRILMASI ÜZER NE ÇALI MALARBu çalı manın amacı, model etkin madde olarak seçilen antitümöraletkili metotreksatın ıntramusküler yolla kullanılabilen bir s/y mikroemülsiyonformülasyonunu geli tirmektir.Bu amaçla, metotreksatın farklı yüzey etkin maddeler kullanılarakintramusküler mikroemülsiyon formülasyonları hazırlandı ve üçgen fazdiyagramı kullanılarak optimum formülasyon belirlendi.Mtx yükledi imiz optimum formülasyondan ve ticari preparattanmetotreksat difüzyonu Franz difüzyon hücresi yöntemi kullanılarak, in vitroolarak insan periton mukozasından incelendi.Geli tirdi imiz mikroemülsiyonun refraktif indis ölçümü, pH ölçümü,viskozite tayini ve damlacık büyüklü ü tayini yapıldı.En son olarak, geli tirdi imiz ve Mtx yükledi imiz mikroemülsiyonformülasyonumuz ile ticari preparatın sitotoksik etkinli i incelendi. Bunun içinMCF-7 meme kanseri hücre hatlarının kullanıldı ı hücre kültürü çalı masıyapıldı.
Özet (Çeviri)
68ABSTRACTSTUDIES ON DEVELOPMENT OF ANTITUMORAL DRUG LOADEDMICROEMULSION FORMULATION AND INVESTIGATION OF ITSANTITUMORAL EFFICIENCYThe aim of this study is to develop an w/o microemulsion formulationof the antitumoral agent methotrexate chosen as model active substance,which can be used via intramuscular route.For this purpose, the intramuscular microemulsions of methotrexateusing different surfactants were prepared, and optimum formulation wasdetermined by using triangle phase diagram.The diffusion of methotrexate from the methotrexate-loaded optimumformulation and commercial preparation was investigated from human peritonmucosa as in vitro using Franz diffusion cell method.Refractive index, pH, viscosity and droplet size of optimum formulationwere measured.Finally, the cytotoxic effects of methotrexate loaded optimumformulation of microemulsion and commercial preparation were studied onMCF-7 mammary cell lines.