Çocuklarda preoperatif oral verilen berraksıvının ultrason ile değerlendirilen gastrikboşalma, preoperatif anksiyete veperoperatif kan şekerine etkisininkarşılaştırılması
Preoperative oral given clear liquid in childrengastric emptying evaluated by ultrasound, preoperative anxiety andeffect on peroperative blood sugarcomparison
  1. Tez No: 900672
  2. Yazar: GAMZE ATAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN GÖKALP TAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Pediatrik hastalarda preoperatif açlık süreleri, uygunsuz açlık süresinin yol açacağı komplikasyonları önleme amacı taşır. Berrak sıvıların boşalma süresi partiküllü sıvılara göre daha hızlıdır. Berrak sıvıların boşalma süresi volüm, kalori, kişiye özgü sindirim farklılıklarından etkilenir. Avrupa kılavuzları açlık süresinin 1 saate kadar düşürülebileceğini bildirmektedir. Bu çalışma ile preoperatif 2 saat öncesine kadar sıvı almasına izin verilen çocuklar ile standart açlık süresine uyan çocuklar arasında uzun süreli açlığın olumsuz etkilerini tespit edebilmeyi ve gastrik ultrasonu günlük pratiğimizin bir parçası haline gelmesi ile aspire edebilecek olguları öngörmeyi amaçlamaktayız. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Etik Kurulu tarafından onaylanmıştır. Çalışmaya elektif şartlarda operasyonu planlanan ve dahil edilme kriterlerine uyan 3-12 yaş arasında 66 pediatrik hasta dahil edilmiştir. Grup CL'ye (n=33) operasyondan 2 saat öncesine kadar berrak sıvı içmesine izin verildi. Grup FA'dan (n=33) standart açlık süresine uyulması istenildi. Hastaların gastrik ultrasonografi ile volüm ölçümü ameliyathaneye ilk gelişlerinde yapıldı. Perla's skoruna göre aspirasyon riski belirlendi. Anksiyete skoru, kan şekeri, aile memnuniyeti, sistolik kan basıncı, diyastolik kan basıncı, ortalama arter basıncı, nabız, gerçek açlık süreleri, preoperatif ve postoperatif bulantı kusma semptomları kaydedildi. Bulgular: 5 ml/kg oral sıvı verilen çocuklarda ve standart açlık süresine uyulması istenen çocuklarda aspirasyon olayı gerçekleşmedi. Perla's skoru 2'nin üzerinde çıkan pediatrik hastaların ameliyat sıraları değiştirildi, bu hastaların Perla's skorları ile açlık süresi arasında ilişki bulunamadı. İki grup arasında preoperatif ve postoperatif bulantı kusma semptomları açısından fark yoktu. Bulantı kusma semptomları cerrahi tipi ile ilişkili bulundu. Sıvı verilen grubun kan şekeri ve ortalama arter basıncı standart açlık süresine uyan gruptan daha iyi idi.
Özet (Çeviri)
Aim: Preoperative fasting periods in pediatric patients aim to prevent complications that may occur due to inappropriate fasting periods. The emptying period of clear liquids is faster than that of particulate liquids. The emptying period of clear liquids is affected by volume, calories, and individual digestive differences. European guidelines report that the fasting period can be reduced to 1 hour. With this study, we aimed to show the negative effects of prolonged fasting in children who were allowed to drink fluids up to 2 hours before preoperatively and in children who followed the standard fasting period, and to show that we can easily intervene in cases where gastric ultrasound is predicted to be aspirated as part of our daily practice. Materials and Methods: Our study was approved by the Ethics Committee of Erzincan Binali Yıldırım University. 66 pediatric patients between the ages of 3-12 who were planned to undergo elective surgery and met the inclusion criteria were included in the study. Group CL (n=33) was allowed to drink clear liquids up to 2 hours before surgery. Group FA (n=33) was asked to comply with the standard fasting period. Gastric ultrasonography and volume measurement were performed on the patients when they first arrived at the operating room. Aspiration risk was determined according to Perla's score. Anxiety score, blood sugar, family satisfaction, systolic blood pressure, diastolic blood pressure, mean arterial pressure, pulse, actual fasting periods, preoperative and postoperative nausea and vomiting symptoms were recorded. Results: Aspiration did not occur in children who were given fluids at 5 ml/kg and in children who were asked to comply with the standard fasting period. The surgical orders of pediatric patients with Perla's scores above 2 were changed, and no relationship was found between the Perla's scores of these patients and the fasting period. There was no difference between the two groups in terms of preoperative and postoperative nausea and vomiting symptoms. Nausea and vomiting symptoms were found to be related to the type of surgery. The response of the fluid group to surgical stress was better than the group that complied with the standard fasting period in terms of blood sugar and mean arterial pressure values.