İlk epizodu depresyon olan bipolar bozukluk tanılı hastaların, antidepresan sağaltım altında manik/hipomanik kayma geliştiren ve geliştirmeyen major depresyon tanılı hastalarla klinik özellikler ve ailede psikiyatrik hastalık yüklülüğü açısından karş
The comparison of the patients diagnosed as bipolar affective disoder whose first epizode was depressive episode, with the patients diagnosed as unipolar depressive disorder who developed manic/hypomanic shift under antidepressant treatment and also
  1. Tez No: 193435
  2. Yazar: ZAHİDE ORHON
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZELİHA TUNCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZETBaşlık: İlk epizodu depresyon olan ?Bipolar Bozukluk? tanılı hastaların, antidepresansağaltım altında manik\hipomanik kayma geliştiren ve geliştirmeyen major depresyontanılı hastalarla, klinik özellikler ve ailede psikiyatrik hastalık yüklülüğü açısındankarşılaştırılmasıAmaç: Bu çalışmada, bipolar bozukluk tanısıyla izlenen ve ilk epizodu depresyon olanhastaların, antidepresan sağaltım almaktayken manik\hipomanik kayma geliştiren vegeliştirmeyen major depresyon tanılı hastalarla klinik özellikler ve ailede psikiyatrik hastalıkyüklülüğü açısından karşılaştırılması amaçlandı.Yöntem: Çalışmaya Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri AD yataklı hasta birindeyatarak tedavi gören, bipolar bozukluklar biriminde ya da genel poliklinkte izlenmekte olup,öyküsünden ilk epizodun depresyon olduğu saptanmış olan bipolar bozukluk I ya da II tanılı 76hasta alındı. Tanı ve öykü , DSM-IV ölçütleri temel alınarak yapılandırılmış psikiyatrikgörüşmeler (SCID-I) ile yeniden değerlendirildi. Hastanın kendisi ve aile bireyleriyle gerçekleşenyarı yapılandırılmış görüşmeler yapıldı, tüm tıbbi kayıtlar geriye dönük olarak incelendi. Veriler,daha önce aynı yöntemlerle değerlendirilmiş, unipolar depresyon tanısıyla izlenmekte ikenantidepresan ilaç / EKT ile manik/hipomanik kayma geliştirme öyküsü olan 61 ve major depresifbozukluk (Unipolar depresyon) tanılı 80 hastanın verileri ile karşılaştırıldı.Bulgular: Bipolar bozukluk grubunda, hastalığın başlangıç yaşı ortalaması (27.2±9.4), unipolardepresyon grubundan (35.4±13.29) anlamlı olarak daha düşük, manik kayma grubundan(31.9±12.38) ise farklı değildi. Bipolar bozukluk tip 1 (25.2±8.68), tip 2'den daha erken yaştabaşlamaktaydı (38.7±9.1). Manik kayma grubunda bipolar ve unipolar gruba göre daha sıkdepresif epizod gözlendi. En yüksek hastaneye yatış oranı bipolar grupta (% 68.4) idi, onu manikkayma (% 36.1) ve unipolar depresyon (% 13.8) tanılı hastalar izliyordu.1Melankolik özellik, manik kayma grubunda en yüksek (% 62.3), bipolar grupta ikinci sıklıkta (%57.9) unipolar depresyon grubunda ise daha düşük oranda (% 27.5) bulundu. Psikotik özellik enyüksek bipolar grupta (% 46.1), daha sonra manik kayma grubunda (% 11.5), en düşük unipolardepresyon grubunda (% 1.3) saptandı. Atipik özellik, sırasıyla manik kayma (% 13.1), bipolar(% 10.5) ve unipolar depresyon grubunda (% 1.3) gözlendi. İntihar girişimi bipolar grupta enyüksek (% 39.5) idi, manik kayma grubu (% 23) ve unipolar depresyon (% 15) onu izliyordu.Bipolar bozukluk grubunun % 28.9'unda, manik kayma grubunun % 24.6'sında, unipolardepresyon grubunun ise % 8.8'inde ikinci derece akrabalarda psikiyatrik hastalık öyküsü vardı.Sonuç: İlk epizodu depresyon olan bipolar bozukluk tanılı hasta grubunun klinik özellikleri vehastalığın gidişi, antidepresana bağlı manik kayma geliştiren hasta grubununkine benzer, unipolardepresyondan ise farklılık göstermekteydi. Antidepresana bağlı manik kayma gösteren hastalar,unipolar ve bipolar bozukluk arasında bir geçişi yansıtıyor olabilir. Bu bulgular, gelecektekisınıflandırmalarda, antidepresanlarla tetiklenen mani/hipomani'lerin ?bipolar bozukluklar?başlığı altında yer alması gerektiği görüşünü desteklemektedir.2
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZETSUMMARYTitle: The comparison of the patients diagnosed as bipolar affective disoder whose firstepisode was depressive episode, with the patients diagnosed as unipolar depressive disorderwho developed manic / hypomanic shift under antidepressant treatment and also withunipolar depressive patients who did not develope manic / hypomanic shift underantidepressant treatment, in tems of clinical properties and family history of psychiaticillnessAim: In this study our aim was to compare the patients diagnosed as bipolar affective disoderwhose first episode was depressive episode, with the patients diagnosed as unipolar depressivedisorder who developed manic / hypomanic shift under antidepressant treatment and also withunipolar depressive patients who did not develope manic / hypomanic shift under antidepressanttreatment, in tems of clinical properties and family history of psychiatic illnessMethod: 76 patients diagnosed as bipolar disorder, first episode depressive; 61 patients whodeveloped manic shift due to antidepressant drug treatment or ECT and 80 patients diagnosedmajor depressive disorder (Unipolar depression) were evaluated. All the patients were diagnosedusing SCID-I according to the criteria of DSM-IV. Medical records, histories of patients gatheredfrom themselves an their relatives were evaluated retrospectively.Results: The age of onsetin bipolar disorder group (27.2±9.4) was significantly lower than theunipolar depression group (35.4±13.29) but compared to the manic shift group (31.9±12.8) nosignificant difference was found. Bipolar type1 disorder (25.2±8.68) was found to have an earlier3age of onset than bipolar type 2 disorder (38.7±9.1). Compared to the bipolar and unipolar group,the manic shift group had more depressive episodes. The frequency of hospitalisation wasbipolar (68.4%), manic shift group (36.1%) and unipolar group (13.8%), respectively. Thefrequency of melancholic features was highest in the manic shift group (62.3%), second in thebipolar group (57.9%) and thirh in the unipolar group (27.5%). Psychotic features were exhibitedmost by the bipolar group (46.1%), secondly by the manic shift group (11.5%) and thirdly by theunipolar group (1.3%). Atypical features were exhibited by the manic shift group (13.1%),bipolar group (10.5%) and the unipolar group (1.3%), respectively. Prevalence of atemptedsuicide was highest in the bipolar group (39.5%); manic shift group (23%) and the unipolar group(15%) followed respectively. 28.9% of the bipolar group, 24.6% of the manic shift group and8.8% of the unipolar group had a history of psychiatric illness in the second degree relatives.Conclusions: Patients diagnosed with bipolar disorder, first episode depressive had similarclinical and prognostic outcome features compared to the depressive episode of the manic shiftgroup. Compared to the unipolar group, patients diagnosed bipolar disorder, first episodedepressive had different clinical features and prognostic outcomes. Manic shift due toantidepressant treatment may reflect a transition between unipolar and bipolar disorder. Thesefindings support the Notion that in the future, manic\ hypomanic episodes triggered byantidepressant treatment should be classified under bipolar disorders.4