Karotid arter intima-media kalınlığı ve brakial arter akıma bağlı genişleme testinin birlikte kullanımının damarsal kökenli erektil disfonksiyonu saptamadaki rolü
The combined use of brachial artery flow mediated dilatation and carotid artery intima-media thickness measurements: an altervative method to penile doppler ultrasonography
  1. Tez No: 193436
  2. Yazar: GÖKHAN UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA SEÇİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Üroloji, Radiology and Nuclear Medicine, Urology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Erektil disfonksiyonlu hastalarda, penil Doppler ultrasonografi (PDUS)bulguları ile, ultrasonografik endotel fonksiyon parametreleri olarak kabul edilen,karotid arterlerin intima-media kalınlığı ( MK) ölçümü ile, brakial arterin akıma bağlıgenişleme testi (ABG) arasındaki ilişkiyi araştırmaktır.Gereç ve yöntem: Çalışmaya toplam 56 hasta alınmıştır. Bütün hastalara penilDoppler ultrasonografi, karotid arterlerin MK ölçümü ve brakial arterin ABG testiuygulanmıştır.Bulgular: PDUS verilerine göre 27 (48%) hasta damarsal kökenli olmayan ED, 29(52%) hasta damarsal kökenli ED; bu 29 hastadan 17'si (30%) kavernöz venookluzivyetmezlik (KVOY), 12'si (22%) arteriyel yetmezlik (AY) tanısı almıştır. Damarsalkökenli olmayan ED, KVOY, AY gruplarının ortalama brakial arter ABG değerlerisırasıyla 14.50(±5.78), 11.48(±5.59) and 6.81(±6.55)'dir. AY grubunda ABG diğergruplar ile karşılaştırıldığında belirgin istatistiksel azalma göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to investigate the relationship between penilecolor Doppler sonography (CDS) findings and sonographic endothelial parameters inpatients with erectile dysfunction (ED).Materials and Methods: Fifty-six ED patients were included in the study. PenileCDS, intima-media thickness (IMT) of common carotid arteries (CCA) and flowmediated vasodilatation (FMD) of brachial artery were performed in all patients.Results: According to penile CDS findings, 27 (48%) patients had non-vasculogenicand 29 (52%) patients had vasculogenic ED. Among 29 patients, 17 (30%) patientshad cavernous venoocclusive insufficiency (CVOD) and 12 (22%) patients hadarterial insufficiency (AI). Mean FMD values of non-vasculogenic ED, CVOD and AIwere, 14.50(±5.78), 11.48(±5.59) and 6.81(±6.55), respectively. FMD was found tobe impaired significantly in AI group when compared to the other groups. FMD valuesof CVOD group were lower when compared to non-vasculogenic group but thedifference was not statistically significant.