Normal basınçlı hidrosefali olgularında faz kontrast MRG ile bos akımının kantitatif olarak değerlendirilmesinin ayırıcı tanı ve takibe katkıları
Contributions of quantitative evaluation of CSF flow with phase contrast MRI in patients with normal pressure hydrocephalus to differential diagnosis and follow-up
  1. Tez No: 193434
  2. Yazar: FATİH GÜLBAHAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EMEL ADA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
FATİH GÜLBAHARNORMAL BASINÇLI HİDROSEFALİ OLGULARINDAFAZ KONTRAST MRG İLE BOS AKIMININ KANTİTATİF OLARAKDEĞERLENDİRİLMESİNİN AYIRICI TANI VE TAKİBE KATKILARIAMAÇ: Faz kontrast MRG ile normal popülâsyonda, NBH düşünülen hastalarda veventriküler dilatasyonu bulunan hastalarda akuaduktus Sylvii düzeyinde BOS akımhız ve volümünü belirlemek, NBH düşünülen olgularda preoperatif olarak cerrahidengörülecek yararı öngörmek amaçlanmıştır.METOD: Çalışmaya normal basınçlı hidrosefali olarak değerlendirilen 16 hasta,ventriküler dilatasyonu bulunan 8 hasta ve kontrol grubu olarak 16 kişi dâhil edilmiştir.NBH düşünülen 16 hastadan altısına ventriküloperitoneal şant yerleştirilmiş ve buhastalar preoperatif ve postoperatif dönemde BOS akım çalışması iledeğerlendirilmiştir. Atrofi bulunan hastalar çalışmaya kabul edilmemiştir. BOSakımının kantitatif olarak değerlendirilmesi faz kontrast MR anjiografi tekniği ileakuaduktus düzeyinden aksiyal ve sagital planda elde olunan görüntüler üzerinden 2radyolog tarafından yapılmıştır. Üç grup arasında ortalama debi, Vm, Vm+, Fluxm+,Vm-, Fluxm-, ortalama akuaduktus alanları karşılaştırılmış ve net akım yönüdeğerlendirilmiştir.BULGULAR: NBH hastalarında ortalama BOS debisi, Vm, Vm+, Fluxm+ parametrelerikontrol grubu ve VD grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı olarak fazla bulunmuştur.Bu parametrelerde kontrol grubu ve VD grubu arasında anlamlı farklılıksaptanmamıştır.SONUÇ: BOS akım çalışması ile elde edilen ortalama BOS debisi, Vm, Vm+, Fluxm+değerlerinin NBH `li hastaların ayırıcı tanısında yararlı olacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
FATİH GÜLBAHARCONTRIBUTIONS OF QUANTITATIVE EVALUATION OF CSF FLOW WITHPHASE CONTRAST MRI IN PATIENTS WITH NORMAL PRESSUREHYDROCEPHALUS TO DIFFERENTIAL DIAGNOSIS AND FOLLOW-UPOBJECTIVE: It is aimed to identify the flow velocity and volume of CSF at the level ofaquaductus Sylvii with phase contrast MRI in normal population, in patientsconsidered to have NPH, and in patients with ventricular dilatation, to predict thesurgical benefit preoperatively in patients considered as NPH.METHOD: Sixteen patients considered as normal pressure hydrocephalus, eightpatients with ventricular dilatation and 16 cases as a control group were enrolled tothe study. Ventriculoperitoneal shunt was placed in six of the 16 patients consideredto have NPH and CSF flow studies were performed in these patients during pre- andpostoperative periods. Patients who were detected to have atrophy were excluded.Quantitative evaluation of CSF flow was made by two radiologists from imagesobtained in the axial and sagital planes at the level of aquaductus by phase contrastMRA. Mean flow, Vm, Vm+, Fluxm+, Vm-, Fluxm-, and mean aquaductus areas werecompared between the three groups and the net direction of flow were evaluated.RESULTS: Mean CSF flow, Vm, Vm+, Fluxm+ parameters were found significantlyhigh in the NPH patients compared with the control group and the VD group.Regarding these parameters, significant difference was not found between the othergroup.CONCLUSION: Mean flow, Vm, Vm+, Fluxm+ values obtained from CSF flow studiescan be useful in the differential diagnosis of patients with NPH.