Karaciğerin reperfüzyon hasarında uzak iskemik önkoşullama ve direkt iskemik önkoşullamanın etkinliği
Prevention of hepatic ischemi-reperfusion injury with remote ischemic preconditioning and direct ischemic preconditioning
- Tez No: 193445
- Danışmanlar: PROF.DR. SEDAT KARADEMİR, Y.DOÇ.DR. ÇİMEN OLGUNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZETKaraciğerin reperfüzyon hasarında uzak iskemik önkoşullama ve direkt iskemikönkoşullamanın etkinliğiDr. Elvan Şahin, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi, Anesteziyoloji ve ReanimasyonAD., İzmir.Şok, kardiyak arrest, turnike uygulamaları, karaciğerin major cerrahileri vetransplantasyon sonrası ortaya çıkabilen iskemi reperfüzyon hasarı hastalarda ciddi organyetmezliklerine neden olabilmektedir. Reperfüzyon hasarını azaltmak amacıyla kullanılanyöntemlerden biri iskemik önkoşullamadır. Bu amaçla hem uzak hem de direkt iskemikönkoşullama uygulanabilir. Karaciğerin iskemi reperfüzyon hasarında uzak ve direkt iskemikönkoşullamanın karşılaştırıldığı bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu deneysel çalışmada,ratlarda oluşturulan karaciğer iskemi reperfüzyon hasarına direkt ve uzak iskemikönkoşullamanın etkileri karşılaştırılmıştır.Her birinde yedi denek bulunan dört grup oluşturulmuştur. Sham grubunda (Grup 1)ratların batınları açılmış, protokol süresince başka işlem yapılmadan beklenmiştir. Grup 2: 25dk total karaciğer iskemisi sonrası 120 dk reperfüzyon, Grup 3: arka bacağa uygulanan üçdöngü iskemik önkoşullama sonrası karaciğerde iskemi reperfüzyon, Grup 4: tek döngükaraciğer iskemik önkoşullaması sonrası iskemi reperfüzyon gerçekleştirilmiştir. Tümgruplarda ratların anestezi süresi eşit tutulmuş, işlem sonunda ratlar sakrifiye edilmiş,karaciğer enzimleri için kan, malondialdehid düzeyleri ve histopatolojik inceleme içinkaraciğer doku örnekleri alınmıştır.Serum AST-ALT değerlerinin sham grubunda diğer üç gruba göre anlamlı düşükolduğu, Grup 3 de 4. ve 2. gruplara göre belirgin düşük olduğu saptanmıştır. Dokumalondialdehid düzeyleri sham grubunda anlamlı düşük bulunmuş, diğer gruplar arasında farksaptanmamıştır. Karaciğer histolojik hasar skoru da benzer şekilde sham grubunda diğergruplara göre ve 3. grupta 4. gruba göre anlamlı düşük olduğu saptanmıştır.Bu çalışmada uzak iskemik önkoşullamanın AST-ALT seviyeleri ve karaciğerhistolojik hasar skorunu iskemi reperfüzyon ve direkt iskemik önkoşullamaya göre azalttığıgösterilmiştir. Uzak iskemik önkoşullamanın, kolay uygulanabilir noninvaziv bir klinikyöntem olabileceği, bu iki yöntem arasındaki etkinlik ve etki mekanizmaları farklarınıaraştırmak için deneysel- klinik çalışmalara gereksinim olduğu kanaatine varılmıştır
Özet (Çeviri)
SUMMARYPrevention of hepatic ischemi-reperfusion injury with remote ischemic preconditioningand direct ischemic preconditioningDr. Elvan Şahin, Dokuz Eylül University, Faculty of Medicine, Department ofAnesthesiology and Reanimation, İzmirThe ischemia reperfusion (IR) injury that can occur after shock, cardiac arrest, majorhepatic surgeries and transplantation could cause severe organ failures. One of the technicsthat can be used to prevent ischemi-reperfusion injury is ischemic preconditioning. Remoteand direct ischemic preconditioning could be used for this aspect. We could not find a studythat compares remote hepatic ischemic preconditioning with direct ishemic preconditioning.This present study compares the effect of remote and direct ishemic preconditioning in the rathepatic ischemi-reperfusion injury.Four groups, each including seven rats were conducted. In the sham group onlylaparotomy was performed. In the ischemia reperfusion group 25 minutes of total hepaticischemia was induced followed by 120 minutes of reperfusion. The leg was subjected to threecycles of ischemic preconditioning (IP) before hepatic ischemia reperfusion in the remoteIP+IR group. One cycle of hepatic ischemic preconditioning was performed before hepaticischemia reperfusion in the direct IP+IR group. The length of the experiment groups weresame. At the end of the experiment rats were killed, blood and liver samples were collected.Levels of AST-ALT were significantly lower in the sham group when compared withthe other groups, in the remote IP+IR group level of the enzymes were significantly lowercompared with the direct IP+IR and IR groups. In the IR, remote IP+IR and direct IP+IRgroups, malondialdehid levels were increased but there were no difference between thesegroups. The histological score of liver injury was significantly lower in the sham groupcompared with the other groups and it was also significantly lower in the remote IP+IR groupcompared with the direct IP+IR group.This present study has shown that when AST-ALT levels and hepatic histologicalscore is considered, remote ischemic preconditioning decreased the hepatic ischemiareperfusion injury. Remote ischemic preconditioning protected liver from ischemiareperfusion injury better than direct ischemic preconditioning according to the results of thisstudy.