Canlıdan canlıya karaciğer transplantasyonunda uzak organ iskemik önkoşullamanın etkileri
The effects of remote organ ischemic preconditioning in live donor liver transplantation surgery
- Tez No: 619328
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM GÜNER CAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Karaciğer transplantasyonu sırasında görülen iskemi-reperfüzyon (İR) hasarı, transplantasyona bağlı başlıca mortalite ve morbidite nedenlerindendir. İskemik önkoşullama (İÖ) ve Uzak Organ İskemik Önkoşullama (UİÖ) uygulamaları, İR hasarını azaltmaya yönelik en çok araştırılan uygulamalar arasındadır. Bu çalışmada, primer olarak, karaciğer alıcı hastalarına uygulanacak UİÖ'nın erken dönemdeki etkileri, klinikte ilk defa hem sistemik inflamasyon parametreleri hem de glikokaliks bütünlüğünü değerlendiren parametreler üzerinden değerlendirilmiştir. Canlıdan canlıya elektif karaciğer transplantasyonu yapılacak 21 hasta, UİÖ uygulaması yapılanlar“Grup I”(UİÖ, n=10) ve kontrol“Grup II”(Kontrol, n=11) olmak üzere iki gruba randomize edildi. Grup I'deki hastaların sağ alt ekstremitelerine ortopedik turnike bağlanarak anhepatik faz öncesi, aralarda 3 dakika bekleme süreleri olan 3 dakikalık 3 periyot halinde turnike uygulaması yapıldı. Tüm hastalarda, peroperatif 3 ayrı zaman noktasında, sistemik inflamasyon parametreleri ve glikokaliks bütünlüğünü değerlendiren parametreler ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Ischemia-reperfusion (IR) injury during liver transplantation is one of the major causes of mortality and morbidity associated with transplantation. Ischemic Preconditioning (IP) and Remote Organ Ischemic Preconditioning (RIPC) are among the most investigated practices to reduce IR injury. In this study, for the first time in the clinic, the early phase effect of RIPC practiced on liver recipients was evaluated via both systemic inflammation parameters and also parameters showing glycocalyx integrity. Twenty-one patients who underwent elective liver transplantation were randomized into two groups as“Group I”(RIPC, n = 10) and control group“Group II”(Control, n = 11). Orthopedic tourniquet was tied to the right lower extremities of the patients in Group I, and tourniquet application was performed before the anhepatic phase in 3 periods of 3 minutes with an interval of 3 minutes. Systemic inflammation parameters and glycocalyx integrity parameters were measured at 3 different time points in all patients.