Posterior komünikan arter ve anterior koroidal arterin intraoperatif mikroanatomisi
- Tez No: 193466
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL HAKKI AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ivÖZETPosterior komünikan arter ve anterior koroidal arter, internal karotid arterin,supraklinoid segmentinden çıkan ve inferior optik kiazma, optik trakt, tuber sinerium,mamiller cisimler, subtalamus, posterior hipotalamus, koroid pleksuslar, genikulat cisimlaterali, internal kapsül ve optik radyasyonun kanlanmasını sağlayan önemlidamarlardır. Bu damarlar sfenoid kanat tümörleri, hipofiz adenomları, sellar veparasellar bölge tümörleri, anterior sirkülasyon ve baziller tepe anevrizmalarındaoperasyon alanı içerisindedir. Bu çalışma pterional yaklaşımla opere edilen hastalarınintraoperatif mikroanatomisini gözlemleyerek bu damarların varyasyonlarınıtanımlamak için yapıldı.Kliniğimizde 1985-2005 yılları arasında pterional yaklaşımla opere edilen 130anevrizma ve tümör hastasının video kayıtları, fotoğrafları ve slaytları retrospektifolarak incelendi. Bütün vakalarda sağ veya sol pterional yaklaşım kullanıldı. Yaşargil'intariflediği mikrodiseksiyon tekniği kullanıldı.Posterior komünikan arter çıkış noktalarına göre posteromedial, posterolateral veanterolateral ve büyüklüğüne göre adult, fetal ve hipoplastik tip olarak sınıflandırıldı.AKA çıkış noktalarına göre inferolateral, posterolateral, lateral ve PKA'in distalinden,PKA'in heman distalinden, bifurkasyon noktasının hemen proksimalinden ve çıkışsayısına göre tek, ikili ve üçlü olarak sınıflandırıldı. PKA, 130 hastanın 30 tanesinegözlemlendi. Bu çalışmada 30 tane PKA'in hepsinin KA'den çıktığını gözlemledik.PKA'in, % 70 oranında KA'in posteromedial taraftan, % 23,3 oranında posterolateraltarafından ve % 6.6 oranında anterolateral taraftan çıktığını gözlemledik. % 26.6oranında fetal tip PKA, % 6.66 oranında hipoplastik tip ve % 66.6 oranında adult tipPKA gözlemledik.Anterior koroidal arter'in hepsinin KA'den çıktığını gözlemledik. AKA, KA'in%73 oranında inferolateralinden, %20.7 oranında posterolateralinden ve %6.3 oranındalateralinden çıktığını gözlemledik. AKA, %70 oranında PKA'in distalinden, %20oranında PKA'in çıkış noktasının hemen distalinden ve %10 oranında bifurkasyonnoktasının hemen proksimalinden çıktığını gözlemledik. AKA'in, 110 tanesinde tek dalolarak, 17 tanesinde iki dal ve 3 tanesinde 3 dal gözlemledik.vSonuç olarak, PKA ve AKA'in varyasyonların bilinmesi nöroşirurjiyene iyi vegüvenli bir mikrodiseksiyon planı kurgusu imkanı, zaman tasarrufu ve bu damarlarınoklüzyonunda gelişebilecek kontralateral hemiballismus, talamik sendrom, kontralateralhemipleji, hemianestezi ve hemianopsi gibi post operatif nörolojik defisitleriönleyebilme imkanı sağlar.
Özet (Çeviri)
viSUMMARYThe posterior communicating artery and anterior choroidal artery, which supplythe inferior optic chiasma, optic tract, tuber cinereum, mammillary bodies, subthalamus,posterior hypothalamus, choroid plexus, lateral geniculate body, internal capsule andoptic radiation, are the two major branches of the supraclinoid segment of the internalcarotid artery. These vessels were inside of operation area of the sphenoid wing tumors,hypophysis adenomas, sellar and parasellar tumors, anterior circulation and basilar topaneurysms. The present study was undertaken to describe variations of these vessels byobservation of the intra-operative microanatomy of patients operated on by the pterionalapproach.Video records, photographs and slides of 130 patients with aneurysm and tumorwho were operated on at in our clinic by the pterional approach between 1985 and 2005were reviewed. The right or left pterional approach was used in all patients.Microdissection technic described by Yasargil was employed.The posterior communicating artery was classified posteromedial, posterolateraland anterolateral according to begin from the origin, and adult, fetal and hypoplastictype according to size. The anterior choroidal artery was classified inferolateral,posterolateral and lateral according to begin from the origin, and single, duplicate andtriple according to begin from the distal to the PKA, nearly distal to the PKA and nearlyproximal to bifurcation point of the PKA. The PKA was observed in 30 of the 130patients. In this study, 30 PKA arising from the IKA were observed. The PKA arosefrom the posteromedial aspect in 70%, from the posterolateral aspect in 23.3% and fromthe anterolateral aspect in 6.6% of patients. Three types of PKA variations wereobserved as follows. The fetal type was seen in 26.6%, the hypoplastic type was seen in6.66% and the adult type was seen in 66.6% of patients.The all of anterior choroidal arteries arising from the IKA were observed. TheAKA arose from the inferolateral aspect of the IKA in 73%, from the posterolateralaspect in 20.7% and from the lateral aspect in 6.3% of patients. The AKA arose fromthe distal to the PKA in 70%, from the nearly distal to the PKA in 20% and from theviinearly proximal to bifurcation point of the PKA in 10% of patients. The single branchwas seen in 110 AKA, two branches were found in 17 AKA and three branches wereobserved in 3 AKA.As a result, the recognition of the variations of the PKA and AKA is allow theneurosurgeons construct a better and safe microdissection plan to save time and toprevent postoperative neurological deficits such as contralateral hemiballismus,thalamic syndrome, contralateral hemiplegia, hemianesthesia and hemianopsia.