Hindilerde bordetella avium antikorlarının enzyme-linked immunosorbent assay, mikroaglutinasyon ve lam aglutinasyon testleri ile belirlenmesi üzerine karşılaştırmalı bir araştırma
A comparative study on detection of B. avium antibodies in turkeys by enzyme-linked immunosorbent assay, microagglutination and serum plate agglutination tests
  1. Tez No: 193465
  2. Yazar: B. ŞEBNUR HAZIMOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜHEYLA TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
6. ÖZETBu çalışmanın amaçları solunum sistemi hastalığı semptomu bulunanhindilerden B. avium'a maruz kalmış olanların serolojik olarak saptanması için lamaglutinasyon (LAT), mikroaglutinasyon (MAT) test antijenlerinin hazırlanması ve butestlerin duyarlılıklarının ticari enzimle işaretli immun deneyi (ELISA) ilekarşılaştırılmasıdır.Çalışmanın materyalini oluşturan tüm serum örnekleri İzmir İl'i ve çevresindebulunan, solunum sistemi problemi gösteren 900 ticari hindiden alınan kan serumörnekleri oluşturmaktadır. Seroprevalens ELISA, LAT ve MAT için sırasıyla % 21,6, %13,8 ve % 12,1 olarak belirlenmiştir. İstatistiksel olarak, LAT ve MAT'leri ile ELISAarasındaki farkın önemli olduğu tespit edildi.Sonuç olarak, İzmir İli'nde ticari hindi işletmelerinde B. avium antikorlarınınseroprevalensi yüksek olarak belirlenmiştir. B. avium antikorlarının taranmasında enduyarlı testin ELISA olmasına karşın; LAT ve MAT'lerinin de bu amaçlakullanılabileceği tespit edilmiştir.Bu proje Türkiye Bilimsel Teknik ve Araştırma Kurumu tarafındandesteklenmiştir (TÜBİTAK Proje No: 106 O 268).ANAHTAR KELİMELER: B. avium, Enzyme-Linked Iimmunosorbent Assay, LamAglutinasyon Testi, Mikroaglutinasyon Testi
Özet (Çeviri)
7. SUMMARYThe aims of this study were to develop a serum plate agglutination test (LAT)antigen and microagglutination (MAT) test antigen for the serologic detection ofturkeys that have been exposed to B. avium from with respiratory disease symptom andto compare sensitivity of commercial enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA)with these tests.All serum samples were collected from commercial turkey enterprises in İzmir,samples from 900 turkeys with symptoms of respiratory disease constituted the materialof this study. The seroprevalence was determined as 21.6 %, 13.8 %, 12.1 % for ELISA,LAT, and MAT tests, respectively.