Deneysel olarak beyin omurilik sıvısı kaçağı oluşturulan sıçanlarda lokal fibroblast growth factor-2 kullanımının dura iyileşmesi üzerine etkileri
The dural healing response to the local firoblast growth factor-2 on experimental rat cerebro-spinal fluid leakage model
- Tez No: 193485
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FİKRET DOĞULU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZETTam olmayan dura kapanması menenjit, ensefalit, kronik subdural hematom veefüzyonlar gibi hayatı tehdit eden birçok komplikasyona yol açabilir. Bu güne kadar duratamiri amacıyla birçok materyal ve teknik kullanılagelmiş ancak BOS fistülünü mutlakengelleyecek yöntem henüz hayata geçirilememiştir.Çalışmamızda BOS kaçağını önlemeye yönelik olarak, yara iyileşmesine katkılarıdaha önce gösterilmiş olan lokal FGF-2'nin dura iyileşmesi üzerine etkileri araştırılmıştır.Toplam 32 adet Wistar cinsi erkek rat, kontrol ve FGF-2 olarak 16'şar iki gruba ayrıldı. Heriki gruba da iki seviye torokal laminektomi uygulanarak dura açılmasını takiben BOS gelişiizlendi. Ardından kontrol grubuna kan yaması, deney grubuna ise 1µg lokal FGF-2 uygulandı.Her iki grup da 8'erli alt gruplara ayrılarak ilk alt gruplar postoperatif 3. günde, ikinci altgruplar postoperatif altıncı haftada feda edildi. Laminektomi sahası en blok çıkarılarak alınankesitler histolojik incelemeye tabi tutuldu. Dural iyileşme He ve arkadaşlarının kriterleri bazalınarak değerlendirildi. Erken kontrol- geç kontrol, erken kontrol- geç deney ve erken deney-geç deney grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu görüldü. Bu sonuçlarnormal iyileşme süreci içerisinde olması beklendiği gibiydi. Erken kontrol- erken deney vegeç kontrol- geç deney grupları arasında istatistiksel olarak fark bulunmadı. Ancak hem erkenhem de geç deney grubunda deneklerin kontrol grubuna göre daha iyi bir iyileşme derecesigösterdiği tespit edildi. Çalışmamızda dura iyileşmesinin arzulanan düzeyde olmamasındauygulama süresi ve dozunun etkili olabileceği düşünüldü.Sonuç olarak; BOS kaçağının önlenmesi amacıyla lokal FGF-2 kullanımının bu alandadaha ileri araştırmalara ışık tutabileceği ve bu yeni çalışmaların sonucunda yüksek morbiditeile seyreden bu soruna çözüm yolları bulunabileceği ümit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYInappropriate dural closure may lead to life threatening complications such asmeningitis, encephalitis, chronic subdural hematoma and effusions. Various materials andsurgical techniques have been tried to achieve a water-tight dural closure however; theultimate method to prevent CSF leakage is yet to be discovered. has not been discovered yetThe effects of locally applied FGF-2, a compound proven to improve wound healing,on dural healing and prevention of CSF leakage were evaluated in this study. A total of 32Wistar male rats were randomly assigned into two groups as the control and FGF-2 group. Allof the animals underwent two level thoracic laminectomy and dural opening. Followingobservation of CSF leakage, autologous blood patch was applied locally to the incised dura ofthe control group and 1µg of FGF-2 to the study group. The groups are further divided intotwo subgroups, 8 rats in each. Two subgroups, one from each arm of the study, weresacrificed on the 3rd postoperative day and the remaining were sacrificed on the 6thpostoperative week. Laminectomy site of each animal was excised en bloc and evaluatinghistopathologically according to the dural healing criteria described by He et al. Comparisonof the following subgroups revealed statistically significant difference: early control-latecontrol, early control-late study and early study - late study. These results were concordantwith the normal healing process. On the other hand, there were no statistically significantdifference among early control-early study and late control-late study subgroups.Nevertheless, the dural healing of both early and late study subgroups was better than that ofthe control group. In our opinion, application time and dosage are the main factors thatimpede and limit desired dural healing.Consequently, the effects of locally administered FGF-2 on dural healing in order toprevent devastating complications that can be associated with CSF leakage require furtherevaluation.