Deneysel olarak beyin omirilik sıvısı kaçağı oluşturulan ratlarda lokal tachosil kullanımının dura iyileşmesi ve BOS kaçağı üzerine etkileri
Effects of lokal tachosil usage on CSF leakage and dura mater healing in an experimental rat model
- Tez No: 301346
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ AYKOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Travma veya cerrahi sonrası olusan duramater kapanma defektleri,hastaların morbidite ve mortaliteleri üzerinde fatal sonuçlanabilecek kadar ciddiöneme sahiptir. Su ana kadar yapılan birçok araştırma ve uygulamalara rağmentam bir tedavi yöntemi bulunamamıştır. Dura iyileşmesinin hızlı ve sorunsuzgerçekleşmesi için duradan BOS kaçağının önlenmesi ve BOS kolleksiyonununengellenmesi önem arzetmektedir.Bu amaçla insan fibrinajen ve insan trombini katmanı ile kaplı kollojen birsüngerden oluşan TachoSil kullanılarak dural hemoztazı teşvik etmek, BOSkaçağına karşı mekanik bir bariyer oluşturmak ve dural rejenerasyonu sağlamakmümkün olacaktır.Çalışmada ağırlıkları 250-300 gram arasında değişen toplam 24 adetwistar cinsi erişkin erkek rat kullanıldı.Ratlar altışarlı gruplara ayrıştırılıp toplam 4grup oluşturuldu.Her ratın frontoparyetal bölgesine vertikal eksende orta hatta 15 numarabistüri ile cilt insizyonu yapıldı. Cilt flebi iki yana doğru disseke edilerek ekertöryerleştirildi.Mikroskop altında her ratın sağ frontoparyetal bölgesinde kemik incetur ile turlanarak yaklaşık 0.5x0.7cm ebadında dikdörtgen kraniektomi yapıldı.Dura vertikal insizyon ile açılıp iki yana doğru genişletildi. Yaklaşık 0.5 cm lik duradefekti oluşturuldu ve BOS gelişi izlendi.I. ve III. gruplar, erken ve geç kontrol grubu olarak seçildi. Bu guplaradura insizyonu yapılıp cilt primer onarıldı. II. ve IV. gruplar ise erken geç deneygrupları olarak seçıldi. Bu gruptaki ratlarda dura defekti üzerine TachoSilyerleştirildi.1. ve 6. haftaların sonunda ratlar sakrifiye edilip makroskobik olarakbakıldığında TachoSil konulan ratlarda BOS sızıntısına rastlanmazken, TachoSilkonulmayan ratlarda belirgin BOS sızıntısına rastlandı. Histopatolojikincelemelerin neticesinde TachoSil'in neo-dura oluşumunu olumlu yöndeetkilediği ve bu etkilerin istatistiksel olarak anlamlı olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Problems in watertight closure of dura-mater after a surgical interventionmay lead to serious morbidity even mortality. Various attempts have beenproposed for a perfect dural closure however CSF leakage in the postoperativeperiod continues to be a serious problem. CSF leakage should be prevented for afast and healthy dural healing.This study aims to investigate the effects of a sponge ? TachoSil® ?containing human fibrinogen and thrombin in dural hemostasis, dural healing andCSF leakage. For this purpose we 24 Wistar male rats are divided into 4 differentgroups randomly. Each rat received a dural defect of 0.5 cm in diameter after afrontal craniectomy and CSF leakage was observed. Animals in groups I and IIIreceived no further treatment and their skin incision was closed in layer. TachoSil® was applied to the dural defects of the animals in groups II and IV. Animals inGroup I and II were sacrificed at the end of the 1st week while animals in GroupIII and IV were sacrificed at the end of the 6th week.At the end of the follow up period animals in the groups that did notreceive TachoSil® demonstrated significant CSF leakage while animals treatedwith TachoSil® were intact. Positive effects of TachoSil® in formation of neo-durawas proved.