Büyük ölçekli sulama projelerinde bitki su tüketimi tahmin yöntemlerinin proje inşaat maliyetine etkisi
The Effects of water consumption estimation methods on construction cost of large scale irrigation projects
  1. Tez No: 8654
  2. Yazar: MUSTAFA AKÇA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN BENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Büyük ölçekli sulama projelerinde bitki su tüketimi tah min yöntemlerinin proje inşaat maliyetine etkisinin araş tırıldığı bu çalışmada; Devlet sulama şebekelerine ait 4 su lama alanı seçilmiştir. Seçilen bu sulamaların bitki su tüketimi hesaplamalarında M.Kemalpaşa sulamasında beş, di ğer sulamalarda dört farklı yöntem kullanılmıştır. Seçi len projelere ait sulama alanlarındaki bütün veriler plan lama raporlarından alınmıştır. Gerekli meteorolojik. değer ler D. M. İ. Genel Müdürlüğünden temin edilmiş ve uzun yıllar ortalamaları alınmıştır. Hesaplamalar analitik yolla yapıl mış, su iletim kanalları; ana kanal ve yedek kanal bazında incelenmiş ve her yönteme göre yeniden boyutlandırılarak tesis maliyetleri bulunmuştur. Ayrıca toplam maliyetler ve sulama alanlarına göre (TL/Ha) değerleri bulunarak kar şılaştırmalar yapılmıştır. Yapılan hesaplamalar sonunda M.Kemalpaşa, Seyhan ve Iğdır sulamalarında Christ iansen- Hargreaves yöntemi, Söke sulamasında Jensen-Haise yöntemi en düşük maliyetleri vermiştir. II
Özet (Çeviri)
In this study, four irrigation projects have been selected in order to compare the effects of water consumption estimation methods on construction costs, In the M.Kemalpaşa irrigation project, five different methods of water comsimption are applied whereas in the other irrigation projects only four methods are employed. All the data have been taken from planning reports of the selected irrigation projects. The meteorological data needed in the study are obtained by taking the average values of the meteorological measurements which had been re corded for long time periods by the General Directorate of State Meteorological Organization, The calculations are carried aut by analytical methods. The main and secondary channels are designed several times according to the water consumption method under consideration and the total cost are calculated each time. After evaluation of all the intended methods, the total costs with the total irrigation areas are compared with eacah other to find which method gives the minimum cost. ît is shown that the minimum cost is obtained by the Christiansen-Hargreaves method for Seyhan t İğdır and M.Kemalpaşa irrigation projects while, for Söke irrigation project, the Jensen Haise method gives the best result. Ill