Elit futbolcularda(bayan)yüklenme sonucunda kan laktat konsantrasyonu ile idrar üre konsantrasyonu arasındaki ilişki
The relation between the blood lactate concentration and urinary ureic concentration due to overload by elite football players (female)
- Tez No: 193530
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL PEKER, PROF. DR. SAMİ MENGÜTAY, DOÇ. DR. AYSEL PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Fizyoloji, Spor, Biochemistry, Physiology, Sports
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
1-ÖZETEL T FUTBOLCULARDA(BAYAN) YÜKLENME SONUCUNDA KAN LAKTATKONSANTRASYONU LE DRAR ÜRE KONSANTRASYONU ARASINDAKL ŞKBu araştırmada bayan futbolcuların yüklenme sonucunda kan laktat düzeyleri ile idrar-üre konsantrasyonu arasındaki ilişkisi araştırılmıştır. Bu amaçla 20 elit mili bayan futbolcudan(19 yaş altı) oluşan bir denek grubu çalışmamıza dahil edilmiştir.Test öncesi deneklerin kilo, boy gibi fiziksel özellikleri tespit edildi. 4 günlük testsüresinin sabahında deneklerin idrar örnekleri steril kaplarla alındı. Test sürecinin 1. ve 3.gününde deneklere 10:00-12:00 saatleri arasında farklı 2 egzersiz yaptırılarak (Shuttle RunKoşusu ve tekrarlı sprint testi) egzersiz öncesi ve sonrası toplam 80 kan alımı gerçekleştirildi.Çalışma gurubu içerisinde yer alan deneklerin boy ortalamalarının 165,10 cm (+,083) kiloaritmetik ortalamalarının 56,90kg. (+7,09), yaşlarının aritmetik ortalamasının 17,90(+1,37267) olduğu görülmektedir. Max VO2 aritmetik ortalaması 37,41 ml. kg/ dak., testöncesi laktat aritmetik ortalaması 2,59 mmol/lt, test sonrası laktat aritmetik ortalaması 10,09mmol/lt., idrar 1.gün aritmetik ortalaması 1672,0 ml/dl, 2.gün idrar aritmetik ortalaması2234,5 ml/dl `dir. Aynı şekilde deneklerin test öncesi idrar ölçümleri ile test sonrası idrarölçümleri ortalamaları arasında anlamlı farklılık vardır (p0.05).Çalışmanın tümünün hipotezimiz açısından değerlendirildiğinde uzun süreli vearalıksız yüklenmelerin laktat düzeyini daha fazla arttırdığını ve aynı şekilde ürekonsantrasyonu artışının da yüksek olması dikkate değer bulunmuştur.Elde edilen tüm veriler SPSS for Windows (Ver 13,0)'da analiz edilmiştir.Parametreler Descriptive analizleri yapılarak tanımlayıcı istatistik yapılmıştır. Kan laktatkonsantrasyonu ile idrar-üre konsantrasyonu arasında tek örnekten t testi (paired samples ttest) yapılmıştır. Kan laktat konsantrasyonu ile idrar-üre konsantrasyonu arasında ilişki olupolmadığını belirlemek için korelasyon testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
2- ABSTRACTTHE RELATION BETWEEN THE BLOOD LACTATE CONCENTRATION ANDURINARY UREIC CONCENTRATION DUE TO OVERLOAD BY ELITEFOOTBALL PLAYERS (FEMALE)By this research, a study on the relation between the blood lactate levels and urinary -ureic concentration of female football players due to overload was conducted. For thispurpose, a group comprising 20 elite national female football players (under 19years of age)was subjected to our study.Prior to the test, the physical attributes of the subjects such as weight and height weredetected. In the first morning of the 4 days test period, urinary samples of the subjects weretaken in sterile containers. During the 1st and 3rd days of the test process, the subjects wereled to 2 different exercises (Shuttle Run and repetitive sprint test) between 10:00-12:00 hrsand 80 blood samples in total were taken prior and after the test. The height average of thesubjects of the work group was detected as 165,10cm (+,083), arithmetical weight average as56,90kg. (+7,09) and their arithmetic age average 17,90 (+1,37267). The Max VO2 arithmeticaverage was 37,41ml. kg/ min., lactate arithmetic average prior to the test 2,59mmol/lt and thelactate arithmetic average after the test was 10,09mmol/lt. The 1st day arithmetic average forurine was 1672,0ml/dl and the 2nd day arithmetic average for urine was 2234,5ml/dl.Likewise, the average results of the surveys made on the urine of the subjects prior and afterthe test indicated a remarkable difference (p0.05). Upon theassessment of our complete study in terms of our hypothesis, the additional increase of lactatelevel led by long term and frequent loadings as well as the high amount of ureic concentrationincrease were found remarkable.All obtained parameters were analyzed in SPSS for Windows (Ver.13,0). Theparameters were subjected to Descriptive analysis and descriptive statistics. A t test (pairedsamples t test) was conducted on a single sample between the blood lactate and urine-ureaconcentrations. A correlation test was conducted in order to determine as to whether or not arelation between the blood lactate concentration and urine-urea concentration exists.