6-8 yaş cimnastikçiler ve spor yapmayan çocukların motor beceri kapasitelerinin karşılaştırılması
Comparison motor abilities of 6-8 year old gymnasts and non-sportive children
  1. Tez No: 193554
  2. Yazar: MUSTAFA BAŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. N. BİROL ÇOTUK, Y.DOÇ.DR. EKREM ALBAYRAK, Y.DOÇ.DR. Ö. FİKRİ ERALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZETAraşrmanı amacı6-8 yaştı n , gruplarda cimnastik antrenmanıyapan çocuklarlaı rıspor yapmayan çocukları motor beceri kapasitelerinin karş tılmasıyoluylan laşcimnastik antrenmanı n motor beceri geliş üzerindeki etkisini tespit etmektir.nı imBu amaçla, 2005-2006 yında Trabzon Bölgesi İ Gençlik Spor Müdürlüğlı l ürenci deney, Tonya Feride Ahmet Şener İÖ. Ocimnastik kursuna devam eden 14 öğ .şöğrencilerinden 14'ü kontrol grubu olarak belirlenmiş Çalıtir. malar sı nda 4rasıuzmandan yardı alı şr. Çalışm nmıtı mada, deney grubunda Eurofit Testler; sı ylarasıFlamingo Denge Testi, Disklere Dokunma Testi, Oturarak Uzanma Testi, Durarak UzunAtlama Testi, Mekik Testi, Bükülü Kolla Ası Testi ve Mekik Koş Testi olmaklma usuş şüzere uygulanmı r. Kontrol grubuna ise herhangi bir özel davranı yapıtı m lmamı r.tıGruplar arasıfarklar baş ve cinsiyet faktörleri göz önünde bulundurularak t testiarıı rı ş tablolaşrı şr.değerleri kullanılarak karş tılmı velaş tılmıtı Tüm bulgularğıyorumlandında, deney grubunun kontrol grubundan daha baş lıolduğ fakatarı u,ğıcinsiyet açından gruplar arası bir farklık olmadı görülmüş DISK-D, BKA vesı nda lı tür.şıMT dında bütün testler için geliş gösteren 6-8 yaşdeney grubunda cimnastikimantrenmanı n oldukça iyi motor beceri geliş sağ ğ, bu gelişını im ladı imin cinsiyete bağlığıolmadı görülmüş Bütün testler için geliş göstermeyen 6-8 yaştür. im kontrol grubundağımotor beceri geliş istenilen düzeyde olmadı görülmüş DISK-D, BKA ve MKTimin tür.ğıgörüldü. Butestleri için deney ve kontrol gruplarıarası anlamlıfark olmadındasonucun nedeni olarak, deney grubundaki çocukları kiloları n, performansların nı üzerineğı ünülmektedir. FD testinde, deney ve kontrol gruplarınegatif etki yarattı düş arasındaki farklık deney grubu lehine, fakat çok güçlü değlı ildir. Bu sonucun nedeni olarakkı kesimde yaşrsal ayan çocukları denge eğn itimi almamaları rağna men, doğaloyunları nnı denge performanslarını pozitif yönde etkilemiş olabileceğidüşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYCOMPARISON MOTOR ABILITIES OF 6-8 YEAR OLD GYMNASTSAND NON-SPORTIVE CHİLDRENThe purpose of this study is to compare the motor abilities of 6-8 years old gymnastsand non-sportive children and to show the effects of gymnastic training on motor abilitiesevolution.With this purpose, experiment and control groups were determined. Experiment groupconsisted of 14 students in gymnastic course which was opened by the City Youth SportsManagement in Trabzon Region in 2005-2006 and control group consisted of 14 students inTonya Feride Ahmet Şener Primary School. During the studies the asistence of 4 proffesionaland were provided. Eurofit tests were applied the both groups respectively. No prior studywas done with the control group.The differences between the groups were compared by using the ?t? tests and werecharted. Analysis of the findings revealed that experiment group was more successful thancontrol group. It was also seen that in experiment group (6-8 year- old children) the motorexercises provided guite good motor abilities development.However, the control group didn?t display any improvement. Eurofit tests don?t haveany meaningful differences groups. The reason of having any differences can result from thatthe weight of children in experiment group were heavier than the control group which mayhave caused negative effects on their performance in some Eurofit tests. The differencebetween the experiment and control groups on Flamingo test isn?t strong enough. The reasonfor this can be that although the children in rural areas have any training on balance, thenature may have played a positive role on their performances.