Artistik cimnastikte sporcu seçim kriterleri
Sportsman selection criterions in artistic gymnastic
  1. Tez No: 79912
  2. Yazar: ÖZLEM ZENGİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YALÇIN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi Ve Spor Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ / KONYA-1999 Özlem ZENGİN Danışman Yrd. Doç. Dr. Yalçın KAYA Artistik Cimnastikte Sporcu Seçim Kriterleri Bu çalışmada, artistik cimnastikte sporcu seçim kriterlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada, Konya il merkezindeki değişik ilköğretim okullarından gönüllü olarak spor yapmaya gelen 7 ve 8 yaşındaki erkek ve kız öğrencilere cimnastikçi seçiminde uygulanması gereken testlerden (somatik özellikler, reaksiyon zamanlan ve motor test normları) 27' si yapılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler üzerinde yaş ve cinsiyetler arası farklılığın belirlenmesi için Minitab paket programında korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, erkek ve kız cimnastikçilerin boy ve ağırlıkları yaşlara göre linear bir artış göstermiştir. Cimnastikçilerin kısa boy ve hafif ağırlık değerine sahip oldukları belirlenmiştir. Minik bayan cimnastikçilerin % yağ değerleri elit kız cimnastikçilerinkine yakın, fakat minik erkek cimnastikçilerinki elit erkek cimnastikçilerinkinden daha yüksek bulunmuştur. Deneklerin somatotipleri somatokartta ekto-mezomorfinin orta-güneyinde yer almıştır. Motor test ölçümlerinden esneklikle ilgili olanlarında iki cinsiyet arasında önemli bir fark bulunmasa da kız cimnastikçilerin geriye esneklik açısı dışındaki tüm test verilerine göre daha esnek oldukları görülmüştür. Diğer taraftan, erkek cimnastikçilerin barda kol çekme değerleri kızlarınkinden daha yüksek bulunmuştur. Her iki cinsiyette de reaksiyon süreleri yaşla negatif ilişki içerisindedir. Ayrıca erkeklerin reaksiyon süreleri kızlarınkinden daha düşük bulunmuştur. 45
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY S.U. Health Science Institue Physical Education and Sport Science MASTER THESIS /KONYA-1999 Özlem ZENGİN Advisor Dr. Yalçın KAYA Sportsman Selection Criterions in Artistic Gymnastic In this study, sportsman selection criterions in artistic gymnastic have been investigated. It has been done and evaluated 27 of tests which supply in the gymnasts selection on 7 and 8 ages boy and girl voluntary students who education in Konya central premier schools. It has been done the correlation analysis in Minitab Packet Programme to determine differences between age and sex on the data. According to the investigation results, the height and weight of boy and girls increased as linear to age. Gymnasts have got short height and light weight values. The fat percentage values of small girl gymnasts were near to values of elite girl gymnasts but the values of small boy gymnasts have been found higher than the values of elite boy gymnasts. The somato types of gymnasts have taken place in somatochart in middle-south of meso-morph. There wasn't a significantly difference between two sex for the flexibility criterions from motor tests. It has been saw that the girl gymnasts have the more flexibility than the boy gymnasts according to the values of all tests data except elasticity angle to the back. On the other hand, it has been the pulling up bar values of boy gymnasts higher than the values of girls. Reaction times in the two sex have given opposite relation. Separately, the reaction times of boys are smaller than the reaction times of girls. 46