Üst düzey voleybolcularda supraskapular sinir hasarının klinik, biyomekanik ve radyolojik yöntemlerle değerlendirilmesi
Clinical, biomechanical and radiological evaluation of suprascapular nerve injury in elite volleyball players
- Tez No: 193558
- Danışmanlar: PROF. AYKIN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Spor, Orthopedics and Traumatology, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÜST DÜZEY VOLEYBOLCULARDA SUPRASKAPULAR SİNİR HASARININKLİNİK, RADYOLOJİK VE BİYOMEKANİK YÖNTEMLERLEDEĞERLENDİRİLMESİDr. Emre AldinçAmaç: Bu çalışmada, supraskapular sinir hasarı (SSH) ile ilişkili yakınması ve fizik muayenebulgusu olmayan üst düzey voleybolcularda MRG ve biyomekanik incelemeler ile erkendönem SSH bulgularının ne ölçüde ortaya çıkabileceğinin değerlendirilmesi amaçlandı.Gereç ve Yöntem: Türkiye Milli Voleybol Takımı'nda ve Birinci Profesyonel VoleybolLigi'nde oynayan 14 üst düzey bayan voleybolcudan oluşan çalışma grubu ile benzer yaş vevücut kitle endeksi özelliklerine sahip kontrol grubu oluşturuldu. Her iki grup, öykü ve fizikmuayene bulguları ile klinik olarak, her iki omuz dış rotasyon kuvvetlerinin Cybex cihazı iledeğerlendirilmesi ile biyomekanik olarak ve dominant omuzlarına uygulanan MRGincelemesi ile radyolojik olarak SSH açısından karşılaştırıldı. Fizik muayenesinde SSHbulgularına rastlanan bir voleybolcu çalışma grubundan çıkarıldı.Bulgular: Çalışma grubunda çalışma dışı bırakılan bir voleybolcu dışındaki olgular klinikolarak normal bulundu. Biyomekanik değerlendirmede, her iki grup arasında dominant olanve olmayan tarafların omuz dış rotasyon kuvvetlerinin oranları açısından ve her iki grupta buoranın 1'in altında olduğu olguların dağılımı açısından istatistiksel olarak anlamlı farkbulunamadı. MRG incelemelerinde istatistiksel olarak değerlendirilebilecek tek bulgu olaninfraspinatus kasında Evre I yağlı değişiklik görülmesi açısından da iki grup arasında anlamlıfark bulunmadı.Sonuç: Rastlantısal olarak seçilen 14 üst düzey voleybolcudan yalnızca birinde fizikmuayenede SSH bulgusunun olması literatüre göre daha düşük bir orandır. Biyomekanikdeğerlendirme ve MRG incelemesi ile elde edilen sonuçlar, klinik olarak yakınması ve fizikmuayene bulgusu olmayan üst düzey voleybolcularda SSH bulgularının kontrol grubundanistatistiksel olarak farklı oranda ortaya çıkmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
CLINICAL, BIOMECHANİCAL AND RADIOLOGICAL EVALUATION OFSUPRASCAPULAR NERVE INJURY IN ELITE VOLLEYBALL PLAYERSDr. Emre AldinçPurpose: In this study, we tried to evaluate the early findings of suprascapular nerve injury(SNI) with MRI and biomechanical investigations in asymptomatic elite volleyball players.Materials and Methods: A study group of 14 elite female volleyball players who aremembers of Turkish National Volleyball Team and teams of Turkish Professional VolleyballLeague and a control group with similar age and body mass index properties were established.The groups were compared in terms of SNI clinically with history and physical examination,biomechanically with Cybex assessment of external rotation powers of both shoulders andradiologically with MRI of shoulders on the dominant side. One volleyball player withpositive SNI findings during physical examination was discarded from the study group.Findings: Volleyball players in the study group were clinically normal except one who wasdiscarded from the study because of the positive examination findings. During biomechanicalassessment, both groups were not significantly different in terms of the ratios of shoulderexternal rotation forces of the dominant and non-dominant sides and also the frequency of thementioned ratio being less than 1. During MRI assessment, there was also no significantdifference between the groups in terms of MRI findings related to SNI.Result: Out of 14 elite volleybal players randomly chosen for evaluation, only one hadpositive physical examination findings related to SNI, this is a quite lower frequency than theones reported in the literature. The results of biomechanical and MRI assessments in our studyshow that SNI-related findings in elite volleyball players with no complaints and clinicalfindings are not significantly different from the control group of similar age and body massindex.