Hiperkolesterolemili çocuklarda asimetrik dimetilarjinin, nitrik oksit ve homosistein düzeyleri ve karotis intima-media kalınlığı
Asymmetric dimethylarginine, nitric oxide, and homocysteine levels, and carotis intima- media thickness in the hypercholesterolemic children
  1. Tez No: 193560
  2. Yazar: AYŞE CEYDA ÖREN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALEV HASANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZETAterosklerotik kalp hastalıklarına bağlı mortalite ve morbidite günümüzde tümdünyada olduğu gibi ülkemizde de önde gelen sağlık sorunlarındandır. Buhastalıkların temelinde yatan aterosklerozun klinik belirtileri erişkinlik dönemindeortaya çıksa da, öncül temelleri henüz çocukluk yaş döneminde atılmaktadır. Artık iyianlaşılmıştır ki, çocukluk döneminde tanımlanabilen risk faktörleri gelecektekikardiyovasküler risk için birer ön belirteç olabilmektedir.Literatürde çocukluk yaş grubunda, hiperkolesterolemide ADMA ile NO, homosisteinve karotis MK'nın arasındaki ilişkiyi araştıran çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmaile kolesterol düzeyleri yüksek olan çocuklarda artmış koroner kalp hastalığıaçısından ADMA'nın tanısal değerinin ve elde edilen bilgiler ışığında yeni bir erkentanı göstergesi olup olamayacağının saptanması amaçlanmıştır.Çalışma, yaşları 5 ila 15 arasında olan, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi HastanesiÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Beslenme ve Metabolizma Bilim Dalı polikliniğinebaşvuran 47 hiperkolesterolemili çocukta yapılmıştır. Kontrol grubu 20 sağlıklıçocuktan seçilmiştir. Çalışmaya katılan çocuklar ve aileleri, genel sağlık ve aileöyküsü durumlarını sorgulayan anket formunu doldurmuşlardır. Çalışmaya katılançocukların fizik muayeneleri yapılıp; kan basınçları, boyları ve VA'ları ölçülmüş,VK 'leri hesaplanmıştır. Çocuklardan kan örnekleri alınmış, ADMA, homosistein, NO,kolesterol, LDL kolesterol ve trigliserit düzeyleri ölçülmüş ve ultrasonografik olarakkarotis IMK'ları değerlendirilmiştir. Bu çalışmada hiperkolesterolemik çocuklarda;ADMA değerleri ve LDL kolesterol değerleri yükselmekte, LDL kolesterol değerleriyükseldikçe NO değerleri azalmakta ve karotis IMK'ları artmaktadır. Homosisteindüzeyleri ise hiperkolesterolemi ile bir anlamlı ilişki göstermemiştir.Sonuç olarak hiperkolesterolemik çocuklarda ADMA, homosistein, NO ve karotis MKdeğerlerinden ADMA, NO ve karotis MK ateroskleroz riski taşıyan çocuklarıntakibinde kullanılabilecek verilerdir. Homosisteinin ateroskleroz gelişim sürecindekirolü kanıtlanmış olduğundan, hiperkolesterolemik hastalarda değil de tek başınabağımsız bir değer olarak ölçümü ateroskleroz yönünden bir belirteç olabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAtherosclerotic heart diseases-related mortality and morbidities are the prevailinghealth problems in our country, like the other parts of the world. Atherosclerosis is theunderlying cause of theese diseases, and its clinical evidences occurs in theadulthood, but the pathologies prior to the clinical manifestations can be seen inchildhood. It?s now well understood that the risk factors which can be defined inchildhood can predict the cardiovascular risk in the future.There is no published report in the literature about relationships between ADMA withNO, homocysteine,and carotis intima-media thicknesses (IMK) inhypercholesterolemia of childhood age group. This study was designed to find thediagnostic value of ADMA for the coronary heart disease in the children with elevatedcholesterol levels; and to determine if ADMA can be used as an early marker for thisdisease, or not.The 47 hipercholesterolemic participants of this study were between 5 and 15 yearsof age, and whom were consulted to the Nutrition and Metabolism Division ofPediatrics Department of Hospital of University of Gazi, Faculty of Medicine. 20healty children were selected as control group. Participant of this study and theirfamilies were filled a health questionnaire about their general heath status and familyhistory. All participants were went under physical examination, blood pressure andheight and weight measurements, and finally their body mass indexes (BMI) werecalculated. Blood samples were obtained from participants, ADMA, homocysteine,NO, cholesterol, LDL cholesterol and trygliceride levels were measured from bloodsamples, and carotid IMK of all participants were measured via ultrasonograhictechniques. Findings of this study showed that, in hypercholesterolemic children;ADMA, and LDL cholesterol levels are likely to be elevated, in case of elevating LDLcholesterol levels NO levels are to be decreased, and carotis IMTs are elevated. Buthomocystein levels did not showed any significant relationship withhypercholesterolemia.As a conclusion, it can be suggested that ADMA, NO, and carotis IMTs can be usedfor the follow-up controls of children, whom have the risk for atherosclerosis. The roleof homocysteine was shown in the progression of atherosclerosis, and for this reasonit can be used as a single value for the prediction of atherosclerosis, rather than itsuse in hypercholesterolemic patients.