İnguinal herni operasyonlarında spinal anestezi için kullanılan levobupivakainin izobarik ve hiperbarik formlarının karşılaştırılması
Comparison of isobaric or hyperbaric levobupivacaine for spinal anaesthesia undergoing inguinal hernia
- Tez No: 193561
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET AKÇABAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
62ÖZETBu çalışmada; inguinal herni operasyonu geçirecek hastalara intratekal uygulanan izobarikve hiperbarik levobupivakainin anestezi ve analjezi etkinlikleri, hemodinamik parametrelereetkileri, duyusal ve motor blok oluşturma potansiyelleri, cerrahi konfor sağlama dereceleri,blok çözülme süreleri ve postoperatif analjeFzik etkinlikleri karşılaştırıldı.ASA I-II risk grubundaki 40 olgu çalışmaya dahil edildi. Grup L'ye izobariklevobupivakain (3 mL, 7.5 mg, %0.25) ve Grup D'ye hiperbarik levobupivakain (1.5 mL%0.5 izobarik levobupivakain + 1.2mL %20 glukoz + 0.3mL SF ile %8 glukoz içeren 3mL,7.5 mg %0.25) verildi.Gruplar karşılaştırıldığında; demografik özellikler, hemodinamik parametreler, ekanaljezik ihtiyacı, maksimum seviyeye ulaşma zamanı, maksimum motor blok oluşmazamanı, duyusal bloğun T10'a ulaşma zamanı (Grup L: 5.6 ± 2.5 dk, Grup D: 6.1 ± 2.8 dk),duyusal bloğun tamamen regresyonu (Grup L: 194.5 dk, Grup D: 163.5 dk), motor bloksonlanma zamanı (Grup L: 143.5 ± 40.3 dk, Grup D: 120.3 ± 50.1 dk), duyu bloğunun ikisegment regresyonu (Grup L: 98.0± 24.5 dk, Grup D: 88.5 ± 17.0 dk) (p=0.163), duyusalbloğun T10'a gerileme zamanı (Grup L: 107.0 dk, Grup D: 101.3 dk) ve ilk analjezikgereksinimi zamanı benzer olarak bulundu. Maksimum motor blok seviyesi (Grup L: 2.2 ±0.8, Grup D: 1.3 ± 1.1) Grup L'de anlamlı olarak yüksek bulundu (p=0.005).Sonuç olarak; hiperbarik levobupivakain kullanılan grupta, motor blok derecesi vesüresinin daha az olması nedeniyle, hiperbarik levobupibakainin günübirlik spinal anesteziuygulamalarında uygun bir seçenek olduğu kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
63SUMMARYIn this study; we compared the anaesthetic and analgesic effects of intrathecal isobaric orhiperbaric levobupivacaine on hemodynamic parameters, sensorial and motor blockcharacteristics, surgical comfort, block resolution times and first postoperative analgesicrequirement in patients undergoing inguinal hernia.40 patients in the risk group of ASA I-II included in the study. Isobaric levobupivacaineadministered to Group L (3 mL, 7.5 mg, 0.25%) and hiperbaric levobupivacaine (1.5mL%0.5 isobaric levobupivacaine + 1.2mL %20 glucose+0.3 mL PSS) administered to Group D.When two groups were compared; demographic characteristics, hemodynamic parameters,additional analgesic requirement, time to reach the maximum level, duration of maximumblock, time to reach the sensorial block to T10 (Group L: 5.6 ± 2.5 min, Group D: 6.1 ± 2.8min), total regression of sensorial block (Group L: 194.5 min, Group D 163.5 min),termination time of motor blockade (Group L: 143.5 ± 40.3 min, Group D: 120.3 ± 50 .1min), two segment regression of sensorial blockade (Group L: 98.0 ± 24.5 min, Group D: 88.5± 17.0 min) (p=0.163), regression of sensorial blockade to T10 ( Group L: 107.0 min, GroupD: 101.3 min) and first analgesic requirement times were found to be similar. Maximummotor block level (Group L: 2.2 ± 0.8 , Group D: 1.3 ± 1.1) was significantly higher in GroupL (p=0.005).We conclude that hiperbaric levobupivacaine is a suitable choice in out-patient spinalanaesthesia practice. Because of less motor block degree and duration than with isobariclevobupivacaine.